03 / 10 / 2022

Mardin Valiliği hazine arazisi satıp restorasyon yaptıracak!

Mardin Valiliği hazine arazisi satıp restorasyon yaptıracak!

Kaynak sıkıntısı çeken ve çıkış yodlu arayan Mardin Valiliği, restorasyon çalışmalarını hazine arazileri satışından elde edeceği gelirle karşılamayı düşünüyor           Mardin Valisi Turhan Ayvaz, tarihi kentteki restorasyon çalışmalarını hazineye ait arazilerin satışından elde edilecek
 gelirle yapmayı planladıklarını söyledi.

         Vali Ayvaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi kentin restorasyonunda yaşanan kaynak sıkıntılarını aşmak için çaba sarf ettiklerini belirterek, aralarında kalenin de bulunduğu tarihi mekanların restorasyonu için 100 milyon liraya ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

         Altyapı çalışmalarının devam ettiğini, üst yapı ve restorasyon çalışmalarının ise bütçe imkanları doğrultusunda sürdürüldüğünü kaydeden Ayvaz, şöyle konuştu:

         "AB ile 1. Caddenin ıslah edilmesi için protokol imzaladık. Bize 7 milyon 500 bin lira kaynak aktaracaklar. Burada kısa sürede başlatılacak. Kentin yaşanılır hale gelmesi için farklı projelerimiz var. 1. Cadde ve şehiriçi trafiğini elektrikle çalışan çevre dostu toplu taşıma araçlarıyla yapmayı planlıyoruz.

         Mardin Kalesinin restore edilerek turizme açılması için çalışmaları hızlandırdık. Buradaki restorasyon çalışmaları için gerekli ön çalışmalar tamamlandı. Tarihi Mardin Kalesinin tapusunu aldık. Belediye başkanı ve ilgili kuruluş temsilcileriyle bir araya gedik. Kısa sürede restorasyon ve altyapı çalışmalarının tamamlanabilmesi için toplu bir kaynak gerekiyor. Yaklaşık 100 milyon liralık bir kaynağa ihtiyaç var. Restorasyon çalışmalarını Hazine arazileri satışından elde edeceğimiz gelirle yapmaya çalışacağız. Sadece Mardin Kalesinin restorasyonu için 14 milyon lira gerekiyor. Hazine arazinin satışları için ilgili kurumlarla görüşüyoruz."
         Vali Ayvaz, restorasyon süresince kent merkezinde bazı yaşamsal sıkıntıların ortaya çıkacağını ifade ederek, "Çalışmalar vatandaşın daha iyi ve sağlıklı yaşam koşullarına ve kentteki turizmin gelişmesine yönelik yürütülüyor.

Vatandaşımızdan bu konuda hoşgörü ve sabır istiyoruz. Vatandaşlarımızın turizme katkı ve turiste hizmet noktasında daha bilinçli davranması gerekir" dedi.

AA
Geri Dön