Mardin'e dönmek isteyen Süryaniler'e konut müjdesi

Mardin'e dönmek isteyen Süryaniler'e konut müjdesi

TOKİ, Mardin'den göç eden ancak geri dönmek isteyen Süryaniler için uygun evler inşa edecek.Mardin Valiliği'nin girişimleriyle oluşturulan proje kapsamında, yıllar önce Mardin'den başka illere veya yurt dışına gitmiş olan ancak dönüş yapmak isteyen Süryani vatandaşlara konut edinmede kolaylık sağlanacak. Vali Mehmet Kılıçlar, projenin tanıtılması amacıyla Valilik Nişli Salon'da, Mardin ve ilçelerinde Süryani vatandaşların yoğun yaşadığı köylerin muhtarları ve Süryani din adamlarıyla bir araya geldi.

Son 30 yılda çeşitli nedenlerle yurt içi ve dışına göç eden Süryani vatandaşların geri dönüş arzusunda olduğuna dikkat çeken Kılıçlar, "Yurt dışında çalışan ve geri dönüş yapmak isteyen vatandaşlarımız, Elbeğendi ve Yemişli Köyleri'nde kendi kültür ve yaşantılarına uygun evler yaptı. Ancak bu evlerin maliyetleri oldukça yüksek, altyapıları ise uygun değil" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, geri dönmek isteyen Süryani vatandaşlar için yeni bir yapı projesi geliştirildiğini ifade eden Kılıçlar,  TOKİ  tarafından yaptırılacak evlerin altyapılarının da çağın koşullarına uygun projelendirildiğini söyledi. Projede ibadet yerleri, okul, çevre ve sokak düzenlemesi ile yolların asfaltlanması gibi altyapı hizmetlerine önem verileceğini kaydeden Kılıçlar, şöyle konuştu:

"Bu proje TOKİ tarafından ilk kez yapılacağı için bir anlamda prestij projesidir. İsteyen diğer köylerimiz de bu projeden yararlanabilecek. Sizlerle, yurt dışında çalışan yakınlarınızı proje hakkında bilgilendirmeniz ve geri dönüşlerine katkı sağlamanız için toplandık. Proje broşürü ve müracaat formlarını tanıdıklarınıza ve yakınlarınıza göndermenizi istiyorum."

Her köyde en az 20 kişinin başvurması gerekiyor

Projenin hayata geçirilmesi için her köyde en az 20 kişinin talepte bulunması gerektiğini vurgulayan Vali Kılıçlar, evlerin iki ayrı tipte yapılacağını, maliyetlerinin 170-187 bin YTL arasında değişeceğini söyledi. Toplantıya katılan Deyrulzaferan Manastırı Metropoliti Saliba Özmen ise projenin hayata geçirilmesi için yurt dışında çalışan Süryani vatandaşlara haber vereceklerini belirterek, TOKİ'ye ve Vali Mehmet Kılıçlar'a teşekkür etti. Evlerin projeleri ve müracaat formlarının, Mardin Valiliği'nin internetteki sitesinde yayımlandığı bildirildi.