Mayıs ayı inşaat malzemeleri endeksi 1,07 puan arttı!

Mayıs ayı inşaat malzemeleri endeksi 1,07 puan arttı! Mayıs ayı inşaat malzemeleri endeksi 1,07 puan arttı!

Bileşik Endeks Mayıs ayında bir önceki aya göre 2,31 puan düştü ve  98,63 puan oldu, geçen yılın Mayıs ayına göre ise 1,07 puan arttı

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Mayıs'ta bir önceki aya göre 2,31 puan düşerek 98,63 puan olarak gerçekleşti, geçen yılın Mayıs ayına göre ise 1,07 puan arttı. Bileşik Endeks’te, Temmuz 2016 tarihinden sonraki en yüksek aylık gerileme yaşandı. Yeniden 100 puanın altına inen endekste, hem faaliyetlerin gerilediği hem de güven ve beklentilerde bozulmanın kuvvetlendiği gözlemlendi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli bir şekilde yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayisi Bileşik Endeksi’nin Mayıs 2018 sonuçları açıklandı. Mayıs'ta bir önceki aya göre 2,31 puan düşerek 98,63 puan olarak gerçekleşen geçen yılın Mayıs ayına göre ise 1,07 puan artan Bileşik Endeks’te şu bilgiler bulunuyor.

Faaliyetlerde beklentilerin üzerinde gerileme yaşandı

İnşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetler Mayıs'ta bir önceki aya göre geriledi ve beklentilerin altında bir performans gösterdi. Bu performansta Ramazan ayı ile birlikte erken seçim kararı ve tüketici ile yatırımcıların talebindeki bekle-gör eğilimi de belirleyici oldu. Faaliyet Endeksi Mayıs'ta bir önceki aya göre 0,9 puan geriledi. Fakat geçen yılın Mayıs ayının 7,5 puan üzerinde gerçekleşti.

Yurtiçi satışlar Mayıs'ta geriledi. İhracat ise Mayıs ayında da istikrarlı artışına da devam etti. Mayıs ayında üretim artışının yavaşlayarak gerçekleştiği Faaliyet Endeksi’nde cirolar iç satışlardaki gerilemeye bağlı bir şekilde düştü. Yurtdışı satış fiyatlarında artış yaşanmaya devam etti.

Güven Endeksi Mayıs ayında geçen yılın altına düştü

Güven Endeksi’nde Mayıs'ta önemli bir gerileme yaşandı. Güven endeksindeki bu gerilemede erken seçim kararı ile birlikte ortaya çıkan belirsizlikler de etkili oldu. Mayıs'ta faaliyetlerde beklentilerin üzerinde gerileme yaşanması da güven kaybında belirleyici oldu. Güven seviyesi bir önceki aya göre ise 2,7 puan düştü. Ama asıl önemli değişim, güven seviyesinin 4,1 puan ile ilk kez Mayıs'ta geçen yılın güven seviyesinin altına inmesi oldu.

Türkiye ekonomisi ile inşaat sektörüne ilişkin güven kaybı Mayıs'ta daha kuvvetli yaşandı. Yurtiçi pazarlarda da Mayıs'ta güven kaybı gerçekleşti.İhracat pazarlarına yönelik güven ise Mayıs'ta durağanlaştı. En sınırlı güven kaybı ise ihracat pazarlarına yönelik oldu. Güven Endeksleri’nin Haziran'da yapılacak seçimlere kadar zayıf kalacağı öngörülüyor.

Alınan yurtiçi siparişlerde keskin bir düşüş gerçekleşti

Erken seçim kararı ile Nisan'da başlayan beklentilerdeki bozulma Mayıs ayında daha kuvvetli yaşandı. Faaliyetlerdeki gerileme ve güven kaybı da beklentileri olumsuz olarak etkiledi. Beklenti Endeksi Mayıs'ta bir önceki aya göre 2,5 puan düştü. Böylelikle Nisan ayında başlayan gerileme hızlandı. Buna rağmen Mayıs'ta beklenti seviyesi geçen yılın aynı dönemine göre 1,9 puan yukarıda kalabildi.

İnşaat malzemeleri sanayisine ilişkin beklentiler Mayıs'ta önemli ölçüde düştü.Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişlerde de yine önemli bir gerileme yaşandı. Önümüzdeki üç aya ilişkin ihracat siparişlerindeki artış Mayıs'ta yavaşladı. Alınan erken seçim kararının yarattığı belirsizlik ile önümüzdeki üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentileri de geriledi. Seçime kadar olan dönemde beklentileri ve daha çok seçim sonrasına ilişkin açıklamaların ve seçim sonuçları öngörülerinin şekillendirmesi bekleniyor.

Raporda faaliyetler ile güven ve beklentilerde yeniden bir iyileşme gerçekleşmesinin en erken seçim sonrasında gerçekleşebileceği, bunun da seçim sonuçlarına ve seçim sonrası uygulanacak politikalara bağlı olacağı bildirildi.

pus