Melikgazi'de tarihi yapılar gün yüzüne çıkartılıyor!

Melikgazi'de tarihi yapılar gün yüzüne çıkartılıyor! Melikgazi'de tarihi yapılar gün yüzüne çıkartılıyor!

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak Gülük Mahallesi’nde yer alan Sivil Mimari yapı da bakım ve onarım çalışması yapılacağını söyledi.

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak Gülük Mahallesi’nde yer alan Sivil Mimari yapı da bakım ve onarım çalışması yapılacağını söyledi.


Anadolu Kültür Mirası Melikgazi’ye Emanet …


Sivil Mimari özelliğin tüm güzelliklerini taşıyan kültür varlıkları korumasında tescilli olduğunu ve tarihi mimarisi ile yapı tekniği açısından bir Anadolu Kültür Mirasını temsil ettiğini belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç “Melikgazi Belediyesi olarak 2015 yılını tarihi ve kültür yapılarının bakımı ve onarımı yapılarak günümüz hizmetine kazandırma olarak değerlendireceğiz. Planlamamızı bu hedefe göre yaptık. Şu ana kadar 11 eseri tamamladık. 15 eserde ise çalışmalar devam ediyor. Yeni bir çalışma ile de Gülük Mahallesi’nde yer alan Sivil Mimari Yapı aslına uygun alarak bakım ve yenileme çalışması yapılacaktır. Gerekli projeler hazırlandı. Yapı tekniği kullanılan malzemeler ve taş işçiliğin güzel örneklerini sergileyen bu tarihi sivil yapıda öncelikle aslına uygun olarak onarılacaktır. Bu sivil yapı yine günümüze hizmet verecektir. Gelecek kuşaklara Anadolu Sivil Mimari mirası sağlam ve bakımlı bir şekilde emanet edilmiş olacaktır. Sivil Mimarı yapı Kayseri evi olarak değerlendirilecek ve turizme kazandırılacaktır.“ dedi.Sivil Mimari eserin bakım, onarım ve yenileme için yapılacak çalışmada mülkiyet sorunu bulunmadığını hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, yapımı tamamlanan tarihi eserin tekrar kullanıma açılacağını kaydetti.


2015 Yılında Tarihi Mekanların Onarım Ve Bakımına Ağırlık Verildi…


Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, tarihi mekânların Melikgazi Belediyesi’ne emanet olduğunu çünkü 2015 yılını Anadolu’nun bu tarihi mekânlarını onarım ve bakım yılı olarak ağırlık verildiğini bunun da devam ettirileceğini sözlerine ekledi.Melikgazi Belediyesi