Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti!

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti!Merkez Bankası tarafından 2021 yıl sonu için yüzde 12.2 olan enflasyon tahminini yüzde 14.1 olarak yukarı yönlü revize edildi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankas Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2021 yılının üçüncü enflasyon raporunun tanıtımı sebebiyle düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuştu.

Sputniknews'de yer alan habere göre; Kavcıoğlu, "Takip ettiğimiz yüksek frekanslı veriler, ikinci çeyrekte büyümenin baz etkisiyle oldukça yüksek oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor" dedi.

Kavcıoğlu, "Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüşü sağlama önceliği doğrultusunda kararlılıkla sürdürülmesi oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görmektedir" diye konuştu.

 Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti!

2023 enflasyon tahmini yüzde 5

TCMB Başkanı, "İhracattaki güçlü artış eğiliminin yanı sıra turizm faaliyetlerinin canlandırılmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Merkez Bankası, 2021 yıl sonu için yüzde 12.2 olan enflasyon tahminini yüzde 14.1 olarak revize etti. Merkez Bankası, 2022 yıl sonu için yüzde 7.5 olan enflasyon tahmini yüzde 7.8 olarak aktarırken 2023 enflasyon tahmini ise yüzde 5 olarak korudu.

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11.15 oldu! Dolar beklentisi düştü!

Yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentisi arttı!