04 / 02 / 2023

Merkez faiz indirdi gözler konut ve otomotiv kredilerinde

Merkez faiz indirdi gözler konut ve otomotiv kredilerinde

Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarını 14 ay aradan sonra çeyrek puanlık indirimle yüzde 17,25'e düşürmesi, hem piyasaları hem de iş dünyasını memnun etti.

 Borsa yüzde 1,89 primle 50 bin 621 puana yükselirken, bono faizi yarım puan azalarak yüzde 17,61'e indi. Yatay seyir izleyen dolar ise 1,2665 YTL'den kapandı. Merkez Bankası'nın dünya piyasalarının tetikte olduğu bir dönemde faiz indirimine gitmesi ileriye dönük olumlu beklentileri güçlendirirken, gözler konut ve otomotiv kredilerine çevrildi. Piyasa uzmanları, indirim sürecinin devam etmesini bekliyor.


Merkez Bankası'nın faizlerde düşüş sürecini başlattığını kaydeden Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Bekir Cumurcu, bankaların konut kredi faiz oranlarında son aylarda yaptığı küçük indirimlerin hızlanarak süreceğini tahmin ediyor. Avrupa Konutları Pazarlama Direktörü Ediz Giray'ın beklentisi de konut kredisi aylık faiz oranlarının yıl sonuna kadar yüzde 1,15'lere inebileceği yönünde. Giray'a göre, çok ciddi bir ekonomik kırılmanın yaşanmaması durumunda yüzde 1'in altına düşmesi için en az bir yıl daha beklemek gerekiyor.


Nurol İnşaat'ın genel müdürlüğünü de yürüten GYODER Başkanı Bekir Cumurcu, "Merkez Bankası'nın yıl sonunda beklediğimiz faiz indirimini bu döneme denk getirmesi piyasa oyuncularını hem şaşırttı hem mutlu etti. Bankaların son aylarda konut kredi faiz oranlarında yaptığı küçük indirimlerin daha da hızlanmasını bekliyoruz." dedi. Konut piyasasına olan talebin canlanması için faiz oranlarının yıllık yüzde 12'lere gerilemesinin şart olduğuna dikkat çeken Cumurcu, önemli bir müşteri grubunun faizlerin düşmesini beklediğini sözlerine ekledi.


Avrupa Konutları Pazarlama Direktörü Ediz Giray da Merkez Bankası'nın yaptığı indirimin halen 1,32'ler seviyesinde olan faizlerin yıl sonuna kadar 1,15'lere inebileceğinin işareti olduğunu söyledi. Faizlerin 2005'te olduğu gibi yüzde 1 ve altını görmesi için en az bir yıllık sürece ihtiyaç olduğunu kaydeden Giray, "Faiz indirimi Merkez Bankası'nın bir eğilimini gösteriyor. Bankalar bu eğilimi iyi okuyup faiz ayarlamalarına gidecektir. Bu durum konut satışlarına da bir miktar canlılık getirecektir." değerlendirmesinde bulundu. SİNPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik ise kamu borçlanma ihtiyacının azalmasıyla faiz indirimlerinin süreceğini, bu durumun da sıkıntılı günler geçiren konut sektörünü rahatlatacağını ifade etti.


Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı finans piyasaları tarafından da olumlu karşılandı. AK Yatırım Başekonomisti Hakan Aklar, indirim kararının zamanlama açısından şaşırtıcı olmasına karşın 10 Ağustos'ta açıklanan büyüme rakamlarıyla uyumlu olduğunu dile getirdi. Aklar, "Özellikle, özel nihai tüketim harcamalarının 2002'nin ilk çeyreğinden beri ilk kez negatif çıkması, faiz indirimi konusunda Merkez'in elini rahatlattı." derken önümüzdeki aylarda gıda fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmaması durumunda yeni indirim kararlarının gelebileceğini söyledi.


Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert ise eylül ayı enflasyon sonuçları açıklanmadan alınan bu kararın dünya piyasalarında oluşan olumlu havanın etkisiyle alındığını ifade etti. Açıklanan çeyrek puanlık indirimin piyasaları çok fazla etkileme gücüne sahip olmamasına karşın 'psikolojik' açıdan önemli olduğuna dikkat çeken Cömert, bunun yakın bir gelecekte yeni indirimlerin olacağının sinyali anlamı geldiğinin altını çizdi. HSBC Ekonomisti Esra Erişir de indirim kararının MB'nin bundan sonraki adımlarında da ölçülü ve dikkatli davranacağının işareti olduğunu belirterek, "Bu durum, Merkez Bankası'nın dezenflasyon sürecine duyduğu güveni gösteriyor ve siyasi istikrarın tekrar oluşması ile beraber Türkiye'nin risk priminin bir miktar azalacağı beklentisini güçlendiriyor." dedi.


TCMB'nin indirim kararı iş dünyası tarafından da memnuniyetle karşılandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Orakçıoğlu, indirimin beklentilerini karşılamadığını, ancak piyasalara verilen mesaj anlamında olumlu bulduklarını bildirdi. Orakçıoğlu, "Bu yaklaşım hükümetin kurulması ile başlayan istikrar ve güven ortamını teyit edecek bir durum. Devamının gelmesini bekliyoruz.' dedi.  Ankara  Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ise gayri safi milli hasıladaki (GSMH) yıllık büyüme hızının yüzde 5'in altına indiği bir dönemde, Merkez Bankası'nın faiz oranlarında indirime gitmesinin son derece yerinde bir karar olduğuna dikkat çekti.


Faizlerdeki her 1 puanlık düşüşün bütçeden 2,5 milyar YTL daha az para çıkması anlamına geldiğine dikkat çeken Aygün, bu sürecin sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD)Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova da, "Merkez Bankası'nın attığı, küçük bir adım da olsa önümüzdeki günlerde faizlerin geri çekileceğinin göstergesi olduğu için olumlu bir başlangıçtır.' değerlendirmesinde bulundu. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da, "Merkez Bankası'nın faiz indirimine cesaretle devam etmesi gerekmektedir." dedi.


İSA SEZEN/ZAMAN
Geri Dön