Mersin’de kapalı havuz inşaatında göçük meydana geldi!

Mersin’de kapalı havuz inşaatında göçük meydana geldi!

Mersin'de bir kapalı havuz inşaatında göçük meydana geldi. Göçükten bir kişi yaralı olarak kurtarılırken 17 yaşındaki bir işçi yaşamını yitirdi.
Mersin’deki kapalı havuz inşaatında meydana gelen çökmenin ardından enkaz altında kalan ve arkadaşları tarafından sıkıştığı yerden çıkartılan işçinin 35 yaşındaki Muhittin Durmaz olduğu öğrenildi.


Arkadaşları tarafından kurtarılan Durmaz, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılırken, enkaz altında kalan diğer işçi olan 17 yaşındaki Selman Mertaslan’ı arama çalışmaları devam etti. Genç inşaat işçisi Mertaslan’ı kurtarmak için olay yerine AFAD, AKUT, UMKE ve itfaiye ekipleri sevkedildi. Zamanla yarışan ekipler, vinç ve demir kesme makasları ile işçinin tespit edildiği bölgede kazı çalışması yapmaya başladı. Olay yerine gelen Vali Özdemir Çakacak ve Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz da gelip çalışmaları izledi. Çok sayıda itfaiye, ambulans ve güvenlik gücünün sevkedildiği inşaat alanına güvenlik şeridi çekildi.


3 SAAT SONRA BULUNDU

3 saat süren yoğun çalışmanın ardından işçiye ulaşan ekipler, Mertaslan’ın henüz sıvı halde olan betonun içinde olduğunu tespit etti. Ekiplerin yardımıyla işçinin bulunduğu yere inen sağlık ekipleri, Mertaslan’ın yaşamını yitirdiğini belirledi. Ölen işçinin yakınları sinir krizleri geçirerek Kürtçe ağıtlar yaktı. Talihsiz gencin cesedi Mersin Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.


SözcüHaber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


MERSİN’de, kapalı havuz inşaatında çökme meydana geldi, 2 işçi enkaz altında kaldı. İşçilerden 1’i yaralı olarak kurtarılırken, diğer işçiye ulaşılmaya çalışılıyor.


Merkez Yenişehir İlçesi’ndeki kapalı havuz inşaatında henüz bilinmeyen bir nedenle çökme meydana geldi. İnşaata çalışan 2 işçi, enkaz altında kaldı. Diğer işçilerin müdahalesiyle işçilerin 1’i yaralı olarak kurtarılırken, diğer işçiye henüz ulaşılamadı.

 

Mersin Valisi Özdemir Çakacak ile Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz da olay yerine giderek kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

MERSİN'DEKİ GÖÇÜKTE İŞÇİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

 

Mersin’de yüzme havuzu inşaatında meydana gelen göçükte, uzun uğraşlarla kurtarılmaya çalışılan işçinin cansız bedenine ulaşıldı.

 

Mersin’in merkez Yenişehir ilçesi Eğriçam Mahallesi 2275 Sokak’ta yapımı devam eden kapalı yüzme havuzu inşaatında saat 17.00 sıralarında göçük meydana geldi. İnşaatta çalışan iki işçi göçük altında kaldı. Kısa sürede olay yerine ulaşan Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekiplerinin çalışmalarıyla Muhittin Durmaz (35) isimli işçi göçükten yaralı olarak kurtarıldı. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan işçinin sağ kolunun kırıldığı öğrenilirken, tedavisinin devam ettiği bildirildi.

 

Öte yandan, göçük altındaki diğer işçi 17 yaşındaki Selman Mertasrlan’ı kurtarmak için olay yerine AFAD ve UMKE ekipleri de geldi. İtfaiye, AFAD ve UMKE ekipleri, işçiyi kurtarmak için adeta zamanla yarıştı. Vinç, kürek ve kazmalarla yapılan kurtarma çalışmalarında, yaklaşık 2,5 saat sonra işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Ekiplerin göçükten çıkardığı Selman Mertarslan’ın cansız bedeni ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 

Kurtarma çalışmaları sırasında olay yerine gelen Selman Mertarslan’ın yakınları ise fenalık geçirdi. Kurtarma çalışmalarını gözyaşlarıyla izleyen işçinin yakınları, zaman zaman göçük alanına girmeye çalışırken polis ekipleri tarafından engellendi.

 

Bu arada, olay yerine Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da gelerek, çalışmaları yerinde inceledi. Uzun süre olay yerinden ayrılmayan Vali Çakacak, kurtarma çalışmaları sırasında İHA’ya yaptığı açıklamada, “İnşaat halinde bir binada beton dökülürken göçük meydana gelmiş. Göçük altında 2 kişi kalmıştı. Bir kişi çıkarıldı, hastaneye gönderildi. İlk gelen bilgilere göre hayati tehlikesi yok. Göçük altında bir işçi daha var. Onun kurtarılma çalışmaları devam ediyor şu anda. Kurtarmada AFAD, itfaiye ekipleri ve UMKE ekipleri birlikte çalışıyorlar. Neden göçük olduğunu şu anda hemen tespit edemezler. Yapılacak incelemeden sonra tespit edilir” dedi.

 

Göçüğün nedeniyle ilgili ekiplerin çalışmaları sürüyor.


Vatan