Mesut Akgül: Mamak'taki kentsel dönüşüm 2023'ten önce biter!

Mesut Akgül: Mamak'taki kentsel dönüşüm 2023'ten önce biter! Mesut Akgül: Mamak'taki kentsel dönüşüm 2023'ten önce biter!

7 yılda yıktığı 30 bin gecekondunun ardından dönüşümde ikinci devreyi başlatan Mamak Belediyesi, 2019’a kadar ilçedeki gecekondu oranını yüzde 10’a düşürmeyi planlıyor.


7 yılda yıktığı 30 bin gecekondunun ardından dönüşümde ikinci devreyi başlatan Mamak Belediyesi, 2019’a kadar ilçedeki gecekondu oranını yüzde 10’a düşürmeyi planlıyor


Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünün yaşandığı Mamak'ta 7 yıl içerisinde 30 bin gecekondu yıkılırken yaklaşık 90 bin konut inşa edildi. Dönüşümde ikinci devreyi başlatan Mamak Belediyesi, 2019'a kadar 22 bin gecekondu daha yıkarak ilçedeki gecekondu oranını yüzde 10'a kadar düşürecek. SABAH Ankara'ya konuşarak, "2023'ten önce Mamak'ta dönüşüm biter" diyen Başkan Mesut Akgül, Ankara'nın doğuya açılan kapısı olan Mamak'taki kentsel dönüşüm çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini, binlerce vatandaşın modern konutlarına yerleştiğini söyledi. Başta Altıağaç, Karaağaç, Gülseren, Anayurt ve Hüseyin Gazi mahalleleri olmak üzere Mamak genelinde 7 yılda 30 bin gecekondu yıktıklarını ifade eden Akgül, son kentsel dönüşüm çalışmasının yapılacağı Mutlu Mahallesi ve diğer bölgelerde 22 bin gecekondu daha yıkacaklarını açıkladı.


"VATANDAŞ KENDİSİ YIKIYOR"

TOKİ ile birlikte bugüne kadar 90 bin konut, 5 bin işyeri inşa ettiklerini ve artık kentsel dönüşümde ikinci devreyi başlattıklarını kaydeden Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Göreve geldiğimizde 67 bine yakın gecekondu vardı. 30 binin üzerinde gecekondu yıkıldı. Şu anda geriye kalan 22 bin gecekondu var. Bunların yaklaşık 13 bini yakında başlayacağımız son kentsel dönüşüm alanı Mutlu Taş Ocakları Kentsel Dönüşüm Projesi'nde kalıyor. Buranın dışında kalan gecekondular ise süreç içerisinde vatandaşların kendi kendine yıkacağı gecekondulardır. Zaten vatandaş da kendi kendine yıkmaya başladı" dedi. Akgül, 2019'da gecekondu oranının yüzde 10'a düşeceğini söyledi.


'ÖNCELİK OLMAKTAN ÇIKAR'

"2023'ten sonra Mamak'ta kentsel dönüşüm öncelik olmaktan çıkar" diyen Akgül, "Bu hızla Allah'ın izniyle 2023'te çok büyük bir aksilik olmazsa kentsel dönüşümü tamamlarız, belki 2023'e de kalmaz. 2023'ten sonra Mamak artık başka işlerle uğraşacak. Kentsel dönüşüm artık önceliğimiz olmaktan çıkacak ve prestij projelerine yoğunlaşacağız" şeklinde konuştu.


'ÇANKAYA'DA DAHA ÇOK GECEKONDU VAR'

Başkan Akgül sözlerini şöyle sürdürdü: "Tahminimiz 2019 yılında Mamak'ta yaklaşık 13 bin gecekondu kalır. Zaten bu rakam da 'yok' anlamına gelir. Yani bugün Çankaya'nın gecekondu sayısı bundan fazladır. Örneğin önceden Mamak'ta yapıların yüzde 90'ı gecekonduydu, şimdi bu rakam tam tersine döndü. Şu anda 20'ye düşmüş durumda. Biz bunu yüzde 10'a getirdiğimizde bu iş bitmiş demektir. 2019'da bu sayıyı yakalarız. Mamak'ta geri kalan gecekonduları da yıkmak için çalışmalar başladı. Bunu bir futbol maçı gibi değerlendirirsek dönüşümde 'ikinci devre'ye başlıyoruz anlamına gelir."


Sabah