Metin Feyzioğlu gayrimenkul alım-satımlarının avukat eşliğinde yapılmasını önerdi!

Metin Feyzioğlu gayrimenkul alım-satımlarının avukat eşliğinde yapılmasını önerdi!Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu yaptığı açıklamada gayrimenkul alım ve satımlarının avukat eşliğinde yapılmasının, alıcı ve satıcıları hukuken korumaya alacağını söyledi.


Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu yaptığı açıklamada, gayrimenkul alım ve satımlarının avukat eşliğinde yapılmasının, alıcı ve satıcıları hukuken korumaya alacağını dile getirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Metin Feyzioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, avukatların büyük çoğunluğunun, özellikle genç avukatların maddi açıdan zor durumda olduğunu belirtti.

Metin Feyzioğlu gayrimenkul alım-satımlarının avukat eşliğinde yapılmasını önerdi!

Vatandaşların da Almanya, Fransa, İsveç ve İsviçre'deki gibi koruyucu avukatlık hizmeti alma ve sorun çıkmasının önlenmesini isteme hakkı olduğunu dile getiren Metin Feyzioğlu şöyle konuştu:

"Bu noktada somut önerilerimizden birisi Türkiye'de gayrimenkul, yani taşınmaz alım satımlarında alıcının ve satıcının her birinin avukatıyla beraber tapuya gelmesi, kimsenin okumadığı sözleşmeyi hem satıcının hem alıcının avukatının okuması ve müvekkillerine anlatması. Neyi amaçlıyoruz? 'Ben aslında bu imzayı bilerek atmadım, kandırıldım, yanıltıldım.' demeyi önlemeyi. Yani vatandaşımızı hukuken korumaya alıyoruz."

Metin Feyzioğlu, avukatların bu hizmeti verirken nispi değil; makul, üzerine aldığı yüke, sorumluluğa denk gelecek bir ücret alması gerektiğini bildirdiği çıklamasında, "Amacımız vatandaşın üzerine büyük bir yük yüklemeden, yüz binlerce liralık bir gayrimenkul alım satımında iradesinin farklı, attığı imzanın farklı olmasını önlemek. Amacımız bir taraftan vatandaşı korumak diğer taraftan da meslektaşlarımıza ve özellikle genç meslektaşlarımıza yeni iş imkanı çıkarmak." dedi.