Metro hattı Sancaktepe'de konut fiyatlarını arttıracak!

Metro hattı Sancaktepe'de konut fiyatlarını arttıracak!

Ulaşım yatırımları tamamlandığında gayrimenkul piyasasının gözdesi Sancaktepe'de fiyatlar katlanacak. Markalı konut projeleriyle yeni bir kimliğe bürünen Sancaktepe, İstanbul'da Anadolu Yakası'ınn en hızlı gelişen lokasyonları arasında yer alıyor.Türkiye'nin en büyük şehir hastanesi ve metronun hizmete girmesiyle gayrimenkulde ikinci baharım yaşamaya hazırlanan bölge 3. Köprü bağlantılı Kuzey Marmara Otoyolu ile değerini ikiye katlayacak. Hali hazırda bölgede metrekare konut fiyatları bin 500 liradan başlıyor 4 bin 500 liraya çıkıyor. 


Yukarı yönlü seyir devam edecek 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Seda Güler'in ilçeyle ilgili değerlendirmesi şöyle: "Üsküdar-Sancaktepe Metro hattı çalışmasıyla markalı konut geliştiricilerinin tercih ettiği bir bölge haline gelen Sancaktepe'de konut fiyatlarında yüzde 100'e yalan bir artış gözleniyor. Metrekare fiyatları bin 500 - 2 bin Urayken şimdilerde 3 bin - 4 bin lira aralığında seyrediyor. Metro hattı ile bölgeye ulaşımın desteklenmesiyle fiyatlardaki yukan yönlü seyrin devam etmesi bekleniyor. 


İLÇENİN GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞİYOR 

Şamandıra, Yenidoğan ve Sarıgazi beldelerinin birleşmesiyle 2009 yılında ilçe olan Sancaktepe, devam eden konut yatırımlarıyla çarpık yapılaşma görüntüsünden hızla uzaklaşıyor. Sancaktepe ilçe vasfını kazanmadan önceki dönemlerde alt ve orta gelir grubuna hitap eden tek katlı gecekondu ve 2-3 katlı niteliksiz, ruhsatsız binaların konumlu olduğu bir bölgeydi. Şimdilerde ise orman alanlarına, Şile ve TEM Otoyolu'na yakınlığıyla dikkat çeken ilçeye büyük inşaat firmalarının yanı sıra küçük yatırımcüar da rağbet gösteriyor. Eski sanayi alanları ve boş büyük parsellerde nitelikli ve lüks konut projeleri farklı bir vizyon kazanan ilçede, mahalle aralarındaki eski yapıların yerinde ise modern binalar yükseliyor.


BÖLGEDE İMAR YOĞUNLUĞU DÜŞÜK 

Çekmeköy, Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye ve Ataşehir'e komşu olan bölge İstanbul'un çeperlerindeki gelişme odaklarından biri haline geldi. Gayrimenkul sektörünün cazibesi yüksek bölgelerinde arz-talep dengesinin doyuma ulaşması müteaahitleri Sancaktepe'ye yönlendirdi. Bu durum, son beş yılda bölgede hem arsa fiyatlarının hem de konut fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesine neden oldu. İmar planlarının düşük yoğunluklu ve az katlı konut üretimine olanak sağladığı ilçede Fatih, Eyüp Sultan, Abdurrahman Gazi, Osman Gazi, Emek, Atatürk, Kemal Türkler mahalleleri ilgi gördü. 


KENTSEL DONUŞUM HIZLA İLERLİYOR 

Değerleme uzmanlarına göre, Sancaktepe'de şu anda her ne kadar inşaat şantiyeleriyle donatılmış, yapımı devam eden birçok markalı konut projesi olsa da ilçede çok sayıda eski yapının yer aldığı da biliniyor. Önümüzdeki beş yıllık süreçte bölgedeki eski konutların yıkılarak düzenli siteler haline geleceği belirten uzmanlar, bölgenin çehresinin değişeceğini belirterek, "Yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği bölgelerde yükselen yeni yapılar alt gelir gurubundan çok üst-orta gelire hitap etmesi bekleniyor. İstanbul'un gelecek 10 yılda en hızlı büyüyecek ilçelerinden biri olacak bölgede ticari yatırımlar da artacak. 


SAĞLIK YATIRIMLARIYLA DEĞERİ ARTACAK 

3. Köprü ile bağlantılı inşa edilen Kuzey Marmara Otoyolu'nun Anadolu Yakası'ndaki iki çıkış noktası arasında konumlanan Sancaktepe'de ulaşım yatırımları ilçeye değer katacak. Uzmanlara göre, temeli 2012 yümda atılan, 2016 yılında tamamlanması planlanan, 20 km uzunluğundaki Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy metro hattının Sancaktepe'ye gelmesi ulaşıma önemli bir katkı sağlayacak ve bölgedeki yatırımları olumlu etkileyecek. Şu anda inşaatı 40 bin metrekarelik alanda devam eden 400 yataklı Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ek olarak 15 bin kişiye iş imkanı yaratması beklenen 4 bin 100 yataklı Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük şehir hastanesinin hizmete girmesi de bölgedeki konut ve ticari alanlara olan ilgiyi artıracak. Samandıra-Sangazi arasmda bulunan 3 bin 150 dönümlük alanda yükselecek hastaneyle ilgili hazırlıklar sürüyor. 

Sancaktepe son yıllarda İstanbul'da en fazla markalı proje inşa edilen ilçelerden. Sözcü