Metrobüs banliyölere talebi patlattı

Metrobüs banliyölere talebi patlattı Metrobüs banliyölere talebi patlattı

Metrobüs ulaşımı kolaylaştırdı İstanbullu şehir dışına kaçıyor

Mecidiyeköy-Avcılar hattında çalışan metrobüs, daha önce 2 saat süren mesafeyi 38 dakikaya indirdi. Hatta her gün yüz binlerce yolcu taşınıyor.
İstanbul'da trafiğin ana arteri E-5 Karayolu'nun rahatlaması için yapılan metrobüs hattı, en çok üniversite öğrencilerini ve çalışanları sevindirdi. Trafik sorunu çözülen öğrenciler, Avcılar, Halkalı ve Beylikdüzü gibi daha düşük kiralı semtlere taşınıyor.  
 
Geç kalmamak için yüksek kiralarla işyerine yakın bölgelerde oturan çalışanlar da şehir merkezine daha uzak bölgelere taşınmaya başladı. Şehir merkezindeki karmaşadan bunalan yüksek gelirli aileler de şehir dışındaki lüks sitelere yöneliyor.

İlk önce Avcılar-Topkapı arasına inşa edilen metrobüs hattı, Eylül başında iş merkezlerinin bulunduğu Mecidiyeköy'e uzatıldı. Daha önce 2 saat süren yolculuk, yolun ortasına ayrılan özel şerit sayesinde klimalı otobüslerle 38 dakikaya indi. Hat, gelecek yıl Avrupa yakasının batı ucu Beylikdüzü'nden başlayıp Asya kıtasında Kozyatağı'na kadar uzanacak. Şimdiden büyük oranda rahatlatılan şehir merkezlerine ulaşım, tümüyle sorun olmaktan çıkacak. İstanbul'da iş merkezleri ve üniversiteler, Taksim, Levent, Maslak, Mecidiyeköy ve Beşiktaş gibi bölgelerde yoğunlaşmış durumda. Çalışanlar ve öğrenciler, trafik sorunuyla karşılaşmamak için kirası yüksek de olsa işyeri ve okullarına yakın yerde oturmayı tercih ediyordu. Ortalama kiraların 1.000 yeni lira olduğu bu bölgelerde oturanlar gelirlerinin büyük bölümünü ev sahibine vermek zorunda kalıyordu. Öğrenciler ve çalışanlar, metrobüs sayesinde ulaşım kolaylaşınca şehir merkezine daha uzak bölgelerdeki düşük kiralı semtlere yönelmeye başladı. Avcılar, Beylikdüzü ve Halkalı en çok ilgi gören yerlerin başında geliyor. Çoğunlukla geniş ve ferah sitelerden oluşan bu bölgelerde ortalama kiralar 350-700 yeni lira arasında. Buralara taşınanlar hem şehrin karmaşasından kurtuluyor, hem daha yeni evlerde oturuyor hem de yüzde 50 daha az kira ödüyor. Metrobüse yakın bölgelerde emlak taleplerinde hareketlilik gözleniyor. İstanbul Emlak'ın sahibi Ahmet Aktaş, "Şehir merkezindeki evini yüksek bedelle kiraya verip Avcılar'dan düşük fiyatla ev tutmak isteyen kişiler de oluyor." diyor. Mecidiyeköy'deki Elçi Emlak'ın sahibi Mustafa Elçi ise kiraların yüksekliği, binaların yaşlı olması, yeşil alan azlığı gibi sebeplerle eski yerleşim yerlerine rağbetin azaldığını belirtiyor. Elçi'ye göre metrobüsün daha da geliştirilmesi ile şehir merkezinden yeni yerleşim bölgelerine kaçış giderek hız kazanacak. Emlakçılar Federasyonu Başkanı Rıza Kaymakçı, metrobüs hattının Anadolu yakasına uzatılması ve deniz altından Boğaz'ı birbirine bağlayacak tüp geçidin de (Marmaray) tamamlanması ile şehir merkezinin eski cazibesini kaybedeceğini vurguluyor. Kaymakçı, son dönemde ulaşımın kolaylaşması ile kendisinin de şehir dışındaki daha havadar bir siteye taşınmayı düşündüğünü dile getiriyor.
 
İsa Sezen/Zaman