Metsan İnşaat konkordato ilan etti!

Metsan İnşaat konkordato ilan etti! Metsan İnşaat konkordato ilan etti!

1961'den bu yana inşaat alanında faaliyet gösteren ve Kartal Nexus projesini hayata geçiren Metsan İnşaat konkordato ilan etti. 

Sözcü gazetesinden Derin Gökçe'nin haberine göre, Kartal'daki hayata geçirdiği büyük projesi ile bilinen (Metsan Nexus) Metsan İnşaat, konkordato ilan etti. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Makemesi’nden çıkarılan karara göre şirkete yönelik olarak 3 ay süre ile geçici mühlet verildi. Mahkeme heyeti konkordato davasına ilişkin şirkete konkordato komiseri olarak Mehmet Ali Güldal ve Mehmet Emin Öztaş’ı atadı.

DÜNYANIN EN TANINAN MİMARI TASARIMINI YAPMIŞTI

Dünyanın en ünlü mimarlarından biri olan ve ABD'de yıkılan İkiz Kuleler'in yerine inşa edilen binanın konsept tasarımını yapan Daniel Libeskind tarafından çizilen Metsan Nexus, konut, AVM, ofis ve otel gibi farklı unsurlardan meydana geliyor. Sözcü gazetesinin  ulaştığı M. Cemalettin Satoğlu sorula dönüş yapmadı.

KAMU PROJELERİNDE DE YER ALIYORDU

1961'de inşaat firması kurarak iş hayatına atılan Mehmet Satoğlu, bu firmayı 1966'da Metsan İnşaat olarak kurumsallaştırdı. Metsan İnşaat 1970'li yıllarda  Ankara  Üniversitesi Morfoloji binası, Türk Standartları Enstitüsü, Göztepe SSK Hastanesi gibi pek çok önemli kamu projeleri de hayata geçirdi. 1978'de Sincan'da Türkiye'nin ilk 1000 konutluk toplu konut projesini tek seferde hayata geçirdi. Projelerine yenilikçi anlayış ile yaklaşan Metsan, deprem riskini dikkate alarak 1980'de Türkiye'nin ilk radye temelli brüt beton konut binasını inşa etmişti.

Bugün, inşaat ve taahhüt işlerinin yanı sıra; inşaat ve dekorasyon malzemelerinin ithalat, ihracat ve ticareti, harita imar planı aplikasyon ve müşavirliği, mimari, iç mimari ve restorasyon projelendirmesi ile uygulaması, gıda sanayi ve ticareti ile öğrenci yurdu / huzurevi işletmesi gibi alanlarda faaliyet gösteren Metsan İnşaat bünyesinde son derece geniş bir organizasyonu da barındırıyor.

YATIRIM DEĞERİ 400 MİLYON TL 

Metsan Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar Cemalettin Satoğlu daha önceki açıklamasında toplam 24 bin metrekarelik arsada inşa edilen Kartal Nexus Projesi’nin maliyetinin 400 milyon TL olduğunu açıklamıştı. Bunun 200 milyon TL'sinin arsa kalanının ise inşaat maliyeti olacağını dile getiren Cemalettin Satoğlu, projenin toplamda 3 etap olarak planlandığını, ilk etapta konut ve mağazaların yer aldığını anlatarak, ikinci etapta ise 5 yıldızlı otel, ofis, rezidans ve mağazaların bulunacağını söyledi. İkinci etaptaki otelle ilgili olarak uluslararası otel zincirleriyle görüştüklerini söyleyen Satoğlu, yaptığı açıklamada, “Daniel Libeskind ile çalışmamız nedeniyle projeye ilgi arttı. Yeni etapları da buna göre şekillendiriyoruz. Bölgeye 5 yıldızlı otel kazandıracağız. Üçüncü etap ise projenin yanındaki parsellerden oluşuyor. Oradaki hak sahipleriyle de görüşüyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

Konkordato ilan edenlerin yüzde 75’i inşaat sektöründen!

Konkordato konut projelerini nasıl etkiler?