Michael Schwarze-Rodrian ArkiPARC'ın özel konuşmacısı oldu

Michael Schwarze-Rodrian ArkiPARC'ın özel konuşmacısı oldu

Ruhr Bölgesini dönüştüren isim Michael Schwarze-Rodrian ve Herşey Dahil sisteminin mucidi Dr. Cem Kınay ArkiPARC 2013'ün özel konuşmacıları oldu...


Arkitera Mimarlık Merkezi’nin “Kentsel Kalite için Diyalog” ana teması ile 10-11 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceği ArkiPARC 2013, gayrimenkul sektörü ve kamu arasında bilgi paylaşımını sağlayan kapsamlı bir platform olmayı hedefliyor. Bu sene "Cumhuriyetin 100'üncü Yılına 10 Kala Gayrimenkul" teması ile gerçekleşecek etkinliğin özel konuşmacıları Avrupai ve Bölgesel Ağlar Direktörü ve Avrupa Birliği Ruhr Bölge Birliği (RVR) Temsilcisi Michael Schwarze-Rodrian ve Sheraton Istanbul Maslak İcra Kurulu Başkanı Dr. Cem Kınay.


Bir Sanayi Merkezi'ni Kültür Bölgesi'ne Dönüştüren isim: Michael Schwarze-Rodrian


Ruhr, Batı Almanya'daki kömür ve çelik üretim merkezinden çevre bölgeleri de etkileyen bir kültür bölgesine dönüşüm hikayesinin bizzat kendisini yansıtıyor. 2010 yılında İstanbul'la birlikte Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen Ruhr bölgesindeki Essen, bu dönüşümün sadece bir kısmını Avrupa'ya hatta dünyaya aktarmış olsa da değişim çok daha farklı boyutlarıyla izlenmeyi hak ediyor. 


Bu kadar etkili bir gelişmenin arkasında ise bambaşka aktörler var. Bölgede yer alan yerel yönetimlerin katılımıyla sağlanan süreklilik ve gelişimi bütüncül kılmak ve bunun için projeler geliştirme hususunda ise tek bir isim öne çıkıyor: Michael Schwarze-Rodrian. 


Halen Avrupai ve Bölgesel Ağlar Direktörü ve Avrupa Birliği Ruhr Bölge Birliği (RVR) Temsilcisi olarak görev yapmakta olan Michael Schwarze-Rodrian 10 Nisan Çarşamba günü ArkiPARC'ta bölgesel kalkınmanın önemini anlatacak.


"Herşey Dahil” Sisteminin Mucidi Dr. Cem Kınay ArkiPARC'ta

Magic Life otellerinin kurucusu ve “Herşey Dahil” sisteminin yaratıcısı olarak bilinen Dr. Cem Kınay sadece Türk turizmine değil, Akdeniz Çanağı özelinde dünya turizmine de yön vermeyi başarmış sektörün en önemli isimlerinden biri. 


1958 yılında İstanbul'da doğan Cem Kınay, Avusturya Lisesi'nde orta öğretimini tamamladı. Liseden sonra Avusturya'ya giden Cem Kınay, Viyada'da tıp okudu. Hastanede çalışırken hobi ve ikinci iş olarak atıldığı turizm sektörü doktorluğunun önüne geçti ve 1987 yılından 2001 yılına kadar Viyana'da turizm hayatına devam etti.

Kınay, 1990-2004 arasında yönettiği "Magic Life" markasıyla Türkiye ve Akdeniz Turizm Tarihi'ne ismini altın harflerle yazdırdı. 2005 yılında Dellis Cay projesiyle Zaha Hadid, Shigeru Ban ve David Chipperfield gibi mimarların dahil olduğu yepyeni bir turizm yatırımı geliştirmeye başladı.


2007 yılından günümüze Sheraton Istanbul Maslak'ın İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta olan Dr. Cem Kınay 10 Nisan Çarşamba günü ArkiPARC'ta turizm ve gayrimenkulün ilişkisini masaya yatıracak.