11 / 08 / 2022

Mikdat Kadıoğlu: Belediyeler bol bol deprem tatbikatı yapsın!

Mikdat Kadıoğlu: Belediyeler bol bol deprem tatbikatı yapsın!

İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi, afet bilimci Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, beklenen büyük İstanbul depremi için belediyeleri uyardı. Kadıoğlu, “Bol bol deprem tatbikatı yapın. Tatbikatlar deprem anından paniği yarıya yarıya azaltır” dedi.Ege ve Akdeniz’de son günlerde art arda meydana gelen sarsıntılar, dikkatleri yeniden beklenen büyük İstanbul depremine çevirdi. Marmara Belediyeler Birliği (MBB), yerel yönetimleri afete hazırlamak için “Yerel Yönetimlerde Afet Yönetimi” konulu eğitim düzenledi. Birliğin Eminönü’ndeki merkez binasındaki eğitime başta İstanbul olmak üzere MBB’ye üye büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinden çok sayıda personel katıldı.


Eğitimin açış konuşmasını yapan MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, birliğin kuruluş amaçlarından birinin de yerel yönetimleri güncel gelişim ve değişimler konusunda eğitmek olduğunu söyledi.


Katılımcılara “Kendi çabanızı küçümsemeyin; bizler yapabileceğimizi yapmakla mükellefiz” diye seslenen Arslan “Birlik olarak bizden talep edin, bizleri zorlayın. Bizler teoride bazı şeyleri planlıyoruz ama sahada başarılı olup olmayacağını bölgeye hâkim olmanız nedeniyle sizler daha iyi bilirsiniz. Burası sizin eviniz. Bizi eleştirin. Birlik olarak biz siz olduğunuz için varız” dedi.


“Belediyeler bol bol deprem tatbikatı yapmalı”


Açış konuşmasının ardından İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi, afet bilimci Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Yerel Yönetimlerde Afet Yönetimi” konulu sunumunu yaptı. Soru cevap şeklinde geçen sunumda Kadıoğlu, beklenen büyük İstanbul depremine dikkat çekti.


Son günlerde Ege ve Akdeniz’de meydana gelen depremleri “deprem fırtınası” diye nitelendiren Kadıoğlu, “Belediyeler imar planlarında toplanma ve çadır alanlarını belirlemeli. Bu alanlarda olası afet anı ve sonrası için gerekli altyapının oluşturulması şart” dedi.


Toplum olarak afete yönelik ortak dil birliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, şunları söyledi:


“Herhangi bir afet anında bizi kurtaracak yine kendi bilgi ve tecrübemizdir. Afetin hemen ardından kurtarma ekiplerinin anında size ulaşmaları mümkün değildir. Ekiplerin bile öyle bir anda sağ kalıp kalmayacağını kimse bilemez. Onun için belediyeler bol bol tatbikat yapmalı. Tatbikatlar deprem anında paniği yüzde 50 oranında azaltır.”


Marmara Belediyeler Birliği