05 / 02 / 2023

Milli Eğitim'de kiralık derslik dönemi başlıyor!

Milli Eğitim'de kiralık derslik dönemi başlıyor!

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, yeni sistem sonrası derslik ihtiyacının karşılanması için farklı ve modern iki yöntemin uygulamaya konulacağını belirterek, 'Bir tanesi kiralama yöntemi, diğeri de kamu-özel ortaklığı olacak' dediMilli  Eğitim Bakanı Ömer Dinçer,  Bakanlık olarak eğitim sisteminde yeni sorunlar çıkarmaksızın, 4+4+4'ün öngördüğü değişikliklere uyum sağlayacak potansiyele sahip olduklarını belirterek, 'Halkımız rahat olmalı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın kapasitesine ve potansiyeline güvenmeli'' dedi. Dinçer derslik ihtiyacının giderilmesinde de gerektiğinde kiralama yöntemine başvurulacağını söyledi.

Şişli Belediyesi'nce ilçede yaptırılan 27 okulun Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulu'nda yapılan resmi açılış töreninde konuşan Dinçer, ilköğretimde, çocukların derslik başına sayısının Türkiye ortalamasının 36, İstanbul'da ise 45'in üzerinde olduğunu ifade ederek, Şişli'de yapılan okullarla Türkiye ortalamasının yakalandığını söyledi.

İstanbul'da hala çok sayıda dersliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Dinçer, bu ihtiyacın 4+4+4'ten sonra da olacağını, ancak artık derslik yapmak konusunda farklı ve çok daha modern yöntemler kullanmaya başlayacaklarını açıkladı. Dinçer, bugüne kadar derslik açığının kapatılmasında devletin kaynaklarının kullanıldığını ve buna hayırseverler ile belediyelerin de katkılarının bulunduğunu anlattı.

Kamu - özel ortaklığı
Bakan Dinçer, derslik konusunda uygulayacakları iki yeni yöntemi şöyle aktardı: Bunlardan bir tanesi kiralama yöntemi olacak. Diğeri de kamu özel ortaklığı. İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Mersin gibi büyük şehirlerde okul yapabilmek için arsa sıkıntısı var. Kamulaştırma bedelleri çok ağır olduğu için okul yapılamıyor. Dolayısıyla bu tür yerlerin okula dönüşmesi için kiralama yöntemini kullanacağız. O arsalara sahipleri okul yaparsa bu okullar kiralanacak.' Diğer bir yöntemin de kamu özel ortaklığı olduğunu anlatan Dinçer, bu sistemle eğitim kampusları yapmayı planladıklarını böylece, çok sayıda okulun bir arada yapabileceğini ifade etti.  Dinçer, bu kampusları da iş adamlarının ya da müteahhitlerin yapacağını ve onlardan kiralama yoluna gidileceğini belirterek, artık modern dünyanın uyguladığı finansman yöntemlerini eğitimde de uygulayacaklarını, bunun hukuki zeminini de kurguladıklarını söyledi.

27 OKUL YIKILIP YENİDEN YAPILDI
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ilçede 27 okulu yıkıp yeniden yaptıklarını ifade ederek, 5 okulu daha 1 Haziran'dan itibaren yıkıp yeniden yapacaklarını anlattı.

Akşam
Geri Dön