19 / 08 / 2022

Milli Emlak’a ait arazileri sahte tapuyla satan ve kiralayan örgüt yakalandı!

Milli Emlak’a ait arazileri sahte tapuyla satan ve kiralayan örgüt yakalandı!

Milli Emlak’a ait arazileri sahte tapu ve sözleşmelerle kiralayıp sattıkları iddia edilen tokatçılar örgütü yakalandı. Örgüt üyelerinin, bilgi ve belge temin etmek için kamu görevlilerine rüşvet verdikleri öğrenildi.Milli Emlak’a ait arazileri sahte tapu ve sözleşmelerle kiralayıp sattıkları iddia edilen tokatçılar örgütü yakalandı. Örgüt üyelerinin, bilgi ve belge temin etmek için kamu görevlilerine rüşvet verdikleri öğrenildi. Örgüt liderleri M.T. ve S.K.’nın bir yıllık banka hesap hareketlerinde 47 milyon TL para giriş-çıkışı yapıldığı belirlendi.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre; Yargı, milli emlak, çevre ve şehircilik, maliye ile belediyelerdeki sorunlu dosyalara müdahale eden, bunun karşılığında ise para alarak kamu görevlilerine rüşvet dağıtan suç örgütü tespit edildi.

Bunun üzerine çalışma başlatan Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, liderliğini M.T.’nin yaptığı 'Tokatçılar' adı verilen suç örgütünü izlemeye başladı. Yaklaşık 6 aylık teknik-fiziki takibin ardından Ankara, İstanbul,  İzmir  ve Yozgat’ta belirlenen adreslere operasyon gerçekleştirildi.

Milli Emlak’a ait arazileri sahte tapuyla satan ve kiralayan örgüt yakalandı!

Operasyonda örgüt lideri M.T., örgüt yöneticisi S.K., iş insanı A.K. ve N.Ş., avukat B.T.K., polis memuru Z.Ş. ile 11 adliye çalışanının da aralarında olduğu 33 kişi yakalandı. Emniyet’teki işlemlerinden sonra şüphelilerden 12’si geçtiğimiz gün tutuklanırken, 6’sı ev hapsi, 12’si ise yurtdışı yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ise başkası adına düzenlenmiş sahte kimlik, çok sayıda evrak, tapu belgeleri, 3 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Herkesin görevi farklı

Örgütün, yargıdaki dosyalara müdahale ettiği, bilgi sızdırdığı, işlemleri hızlandırdığı tespit edildi. Örgüt adına çalışan avukatın dosyaları takip ettiği, adliye çalışanlarının dosyalara ilişkin bilgi sızdırdığı, polis memurunun ise örgüt adına kişilerle ilgili sorgulama yaptığı belirlendi.

Bilgi ve belge temin etmek için kamu görevlilerine rüşvet veren örgütün, yargıdaki dosyalara müdahale karşılığında para aldığı ve rüşvet verdiği anlara ilişkin görüntüler de dosyaya alındı.

Milli Emlak’a ait arazileri sahte tapuyla satan ve kiralayan örgüt yakalandı!

47 milyonluk hareket

Örgüt lideri M.T.’nin polis takibinden kaçmak için işyerlerine avukatlık, hukuk ve danışmanlık tabelaları astırdığı ortaya çıktı. Örgüt yöneticisi S.K.’nın da kendisini MİT elemanı olarak tanıttığı, bunu kullanarak başkasına ait bilgi ve belgelere ulaştığı belirtildi. Yapılan incelemelerde örgüt liderleri M.T. ve S.K.’nın bir yıllık banka hesap hareketlerinde 47 milyon TL'lik para giriş çıkışı yapıldığı belirlendi.

İstanbul Beylikdüzü'nde 150 milyon TL'lik tapu dolandırıcılığı!