Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, müzeyi kurmakta ısrarcı!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, müzeyi kurmakta ısrarcı!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, yıllardır restorasyon çalışması yaptıkları ve kötü kullanım nedeniyle ellerinden alınma noktasına gelen TBMM'ye bağlı Dolmabahçe Veliaht Dairesi'ndeki 12 bin tarihi eserin taşınmasıyla ilgili savunma yaptı


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, yıllardır restorasyon çalışması yaptıkları ve kötü kullanım nedeniyle ellerinden alınma noktasına gelen TBMM'ye bağlı Dolmabahçe Veliaht Dairesi'ndeki 12 bin tarihi eserin taşınmasıyla ilgili savunma yaptı. Rektör Prof. Dr. Yalçın Karayağız, eserlerin taşındığı antreponun kendilerine tahsis edildiğini, müzeyi kendilerinin yapacağını söyledi.

Parasal sorun yaşadık
Rektör Karayağız, TBMM yönetiminin yeterince korunmayan tarihi eserlerin Karaköy'deki Antrepolara taşınacağı yolundaki açıklamaları üzerine, üniversitenin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Karayağız, kısıtlı imkanlarla 1980'den beri restorasyon çalışmaları yaptıklarını, 2006 yılında imzalanan protokolle Milli Saraylar Daire Başkanlığı uzmanlarının da çalışmalara katıldığını söyledi. Karayağız, şöyle devam etti:

12 bin eseri taşıdık
 
"Yaklaşık 5 yıl önce fiili olarak başlatılan ve Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı uzmanları ve ekipleri tarafından sürdürülen restorasyon çalışmalarında müzemizin birinci bölümünün 2012 yılının ocak ayında, tamamının ise 2014 yılında teslim edileceği taahhüdünde bulunulmuştur. TBMM Başkanımız Cemil Çiçek'in talebi üzerine müzemizle ilgili tahsisin kaldırılması gündemdedir. Olumsuz faktörler dikkate alınarak, müzemiz koleksiyonlarında yer alan yaklaşık 12 bin eser bugün için Salıpazarı 5 No'lu Antrepo binasına nakledilmiş, her türlü güvenlik, koruma, depolama koşulları, mümkün olabilecek en müspet koşullarla, kurumumuzca sağlanmıştır.

Antrepo bizim, müze yapacağız
Sıkıntılarımızın aşılabilmesi için yeni bir müze binası talebimiz üzerine Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca Salıpazarı 5 No'lu antrepo binası müze, sergi alanları, depolama ve benzeri fonksiyonlar için kurumumuza kullanılmak üzere verilmiştir. Yeni müze binamızın tüm projeleri, maketleriyle birlikte Mimar Emre Arolat tarafından tamamlanmış, uygulanmaya hazırdır."

Nuray BABACAN/Hürriyet