13 / 08 / 2022

Süleyman Bülbül'den Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin devrine ilişkin soru önergesi!

Süleyman Bülbül'den Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin devrine ilişkin soru önergesi!

CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Vakıflar Genel Müdürlüğüne devrini Meclis’e götürdü.Gezi Parkı’nın İBB’nin elinden alınarak Sultan Beyazıt Han Vakfı'na teslim edilmesi tartışmalara neden olmuştu. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; İstanbul’da toplam 76 tescilli yapının vakıflara devredildiği, bunlardan birinin de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) binası olduğu ortaya çıkmıştı.

MSGSÜ'nün Fındıklı yerleşkesindeki Cemile Sultan Sarayı'nın da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devrinden sonra yerleşkedeki tüm binalar vakıfların oldu. Konuyu Meclis’e taşıyan CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi.

CHP’li Bülbül önergesinde, sarayın 5737 sayılı Vakıflar Kanununun 30. Maddesine dayanarak devredildiğini fakat maddenin mülkiyet hakkına, anayasaya ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu dile getirerek, “Bu kapsamda Cemile Sultan Sarayının vakfa devredilmesiyle kamuoyuyla paylaşılması gereken hususlar mevcuttur” diye konuştu.

Süleyman Bülbül den Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi nin devrine ilişkin soru önergesi!

Bülbül önergesinde Bakan Ersoy’a şu 6 soruya yer verdi:

1- Cemile Sultan Sarayı 5737 sayılı kanunun 30. maddesinde bahsi geçen üç kriteri nasıl sağlamaktadır?

2- Cemile Sultan Saray’ı vakıf suretiyle mi yapılmıştır?

3- Yapılan devirle Saray hangi vakfa devredilmiştir?

4- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin tescil sonrasında yapmış olduğu açıklamada sembolik bir kira ödeyeceği ifade edilmiştir. Bu kapsamda ödenecek kira ne kadardır?

5- Binanın vakıf adına tescil edilmesi ile ne amaçlanmaktadır?

6- Binanın kullanım şekliyle ilgili bir değişiklik olacak mıdır?

Gezi Parkı'nın Beyazıt Vakfı’na devri mülkiyet hakkına aykırı mı?

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'daki taşınmazlarının devri TBMM'de!