Mimarlık Oscar'ı Tabanlıoğlu'nun

Mimarlık Oscar'ı Tabanlıoğlu'nun


Tabanlıoğlu Mimarlık, Dubai'de Mimarlık Oscarı olarak bilinen yarışmada, iki büyük ödül aldı.


Zorlu Center projesi de Tabanlıoğlu'na jüri özel ödülünü getirdi.
Dubai'de düzenlenen ve "Mimarlık Oscar"ı olarak bilinen Cityscape 2008 Mimarlık Ödülleri Yarışması'nda, Türkiye'den tasarımı ve mimari projesi Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılan Doğan Medya Center (DMC)  Ankara  "ofis yapısı" dalında, Levent Loft ise "konut" dalında büyük ödülü kazandı. Tabanlıoğlu- EAA ortak projesi Zorlu Center projesi ise jüri değerlendirmesiyle en iyi "master planlaması" seçilerek özel ödüle layık görüldü.

Dubai'de 6 ekim günü açılan Cityscape Uluslarasası Gayrımenkul Yatırım ve Gelişim Fuarı 9 ekimde sona erecek. Dünyanın en büyük yatırımcıları Trump Organization, Nakeel, Emaar, Meraas, Jones Lang LaSalle, Dubai Properties, Merrill Lynch Investment, Morgan Stanley gibi kuruluşların desteklediği Dubai Cityscape Uluslarasası Gayrimenkul Yatırım ve Gelişim Fuarı'na 40 ülkeden 410 firma katıldı. Uluslararası emlak yatırımcıları ile mimarları bir araya getiren bu büyük organizasyonda fuar ve konferanslar 140 ülkeden 60 binden fazla ziyaretçiden büyük ilgi gördü.
 
Tabanlıoğlu'na 3 ödül birden

Organizasyon kapsamında düzenlenen "Cityscape 2008 Mimarlık Ödülleri" yarışmasında toplam beş dalla değerlendirme yapıldı. Yarışmanın jürisini RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Birliği) Başkan Yardımcısı Johm Assael, Sharjah Amerikan Üniversitesi Dekanı Dr.Fatih Rıfkı, Sharjah Amerikan Üniversitesi öğretim üyesi Dr. George Katodrytis ve Türkiye'den World Architecture Community Başkanı Dr. Suha Özkan oluşturdu.
Değerlendirmeler mimarlık kültürüne katkı, yenilik ve tasarım gücü, insana, dünyaya ve içinde bulunduğu bağlama saygı, çevreye duyarlılık ve uygunluk kriterlerine göre yapıldı.

Dünyanın önde gelen mimari gruplarının 350 projesinin 6 ayrı dalda ve 3 jüri özel ödülüyle değerlendirildiği yarışmada, 3 ayrı proje ile büyük ödüle layık görülen tek mimarlık ofisi Tabanlıoğlu oldu.

Tasarımı ve mimari projesi Tabanlıoğlu tarafından yapılan Doğan Medya Center (DMC) Ankara "ofis yapısı" dalında, Levent Loft "konut" dalında büyük ödülü kazandı. Tabanlıoğlu - EAA ortak projesi Zorlu Center ise jüri değerlendirmesiyle en iyi "master planlaması" seçilerek özel ödüle layık görüldü. Yarışmanın ödülleri önceki akşam Grand Hyatt Dubai'de 700 davetlinin katıldığı törende sahiplerini buldu.

Referans