Miras sorgulama sayısı 1 milyonu geçti!

Miras sorgulama sayısı 1 milyonu geçti! Miras sorgulama sayısı 1 milyonu geçti!

Adalet Bakanlığı'nın yaptığı çalışmayla mirasçılık belgesinin "e-Devlet" üzerinden verilmesine 22 Şubat tarihinde başlanmasından bugüne kadar yapılan işlem sayısı 1 milyon 602 bin 372'ye ulaştı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Posta gazetesinde yer alan habere göre, "e-Devlet"te mirasçılık belgesine yönelik 22 Şubat tarihinde başlayan uygulama kapsamında bugüne kadar 1 milyon 602 bin 372 işlem yapıldı.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, sulh hukuk mahkemelerinin kararıyla verilen mirasçılık belgelerine "e-Devlet" üzerinden ulaşılmasına yönelik bir çalışma yaptı.

Son olarak Bakanlığın, "e-Devlet" üzerinden sunduğu hizmetler arasına "Veraset İlamı Sorgulama" da eklendi. "e-Devlet" üzerinden, ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olan kişilerin mirasçılık belgesinin verilmesine 22 Şubat tarihinde başlandı.


20 GÜNDE 1.6 MİLYON BELGE

Mirasçılık belgesinin "e-Devlet" üzerinden verilmeye başlandığı ilk gün 2 bin 540 işlem gerçekleştirildi. Yeni uygulamanın başladığına ilişkin duyuruların yapılmasıyla giriş sayısında da artış yaşandı. Uygulamanın başladığı ilk  20 gün içerisinde 1 milyon 602 bin 372 kişi mirasçılık belgesine "e-Devlet"ten ulaştı. 

pus