Miras yoluyla devredilen araziler için sıfır faizli kredi müjdesi!

Miras yoluyla devredilen araziler için sıfır faizli kredi müjdesi! Miras yoluyla devredilen araziler için sıfır faizli kredi müjdesi!

Tarım-Orman Şûrası Komisyonu tarafından alınan kararla göre miras yolu ile devredilen arazilerde tarım faaliyetini devam ettirmek isteyen hisse sahibine sıfır faizli miras kredisi verilecek.Türkiye’nin tarımda 25 yıllık yol haritasının çizileceği 3. Tarım-Orman Şûrası çalışmalarında sona yaklaşıldı. Gelecek ay yapılması planlanan şûra için 17 Temmuz’dan bu yanda 21 komisyonda 200 toplantı düzenlendi ve katılımcı sayısı bin 700’ü aştı.

 

Türkiye Gazetesi’nden Sefa Bilgitekin’in haberine göre vatandaşlardan gelen 16 binden fazla önerinin de değerlendirildiği komisyonlarda çalışmalar neredeyse tamamlandı. Kabul edilen konular da netleşmeye başladı. Bunların en önemlilerinden biri  Miras Kredi Desteği oldu. Bu destekle, 2014’den bu yana hayatını kaybeden 450 bin arsa sahibinden geriye kalan tarım arazilerinin paylaşımında üretimi devam ettirecek hisse sahibine, diğer hisseleri de alabilmesi için yüzde sıfır faizle kredi verilecek. Böylece hem arazinin parçalanmasının önüne geçilecek hem de üretimin devam etmesi sağlanmış olacak.

 

“Türk tarımının 25-30 yıllık politikalarını belirliyoruz”


Tarım Şûrası için kurulan komisyonlarda görev alan Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz, şuranın üreticiler için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayarak; “On beş sene aradan sonra toplanan şûra üreticiye her konuda katkı sağlayacak. Çünkü desteklerin artırılmasıyla birlikte tarımsal üretim de artacak. Burada Türk tarımının 25-30 yıllık politikalarını belirliyoruz. Sonuç bildirgesinde yer alan kararların kâğıt üzerinde kalmaması için izleme komitesinin kurulması planlanıyor. Bu komite, kabul edilen politikaları 5-10 yıllık planlama çerçevesinde uygulanabilirliğini ve her türlü çalışmayı izleyerek rapor hâline getirecek” dedi.

Hazine arazileri 5 yıl taksitle satılıyor!