Modern İstanbul'a Zaha Hadid imzası

Modern İstanbul'a Zaha Hadid imzası

Mimarlığın Nobel'i olan Pritzker ödülünü alan ilk kadın mimar Zaha Hadid'in İstanbul için tasarladığı proje büyük beğeni topladı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

TOKİ ve Urban Land Institute'nin (ULI) katkılarıyla İstanbul Swissotel'de düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Yatırımları' konferansı 'Mimar Sinan'dan Olimpiyat Kentine...' temasıyla gerçekleştirildi. Planlamacılar hızla 25 milyon nüfusa erişeceğini tahmin ettikleri İstanbul'un kendi sınırlarına sığmayan bir metropol olduğunu vurguladılar. Konferansa katılan dünyanın önde gelen iki önemli mimar ve tasarımcısı Zaha Hadid ve Ken Yeang ise İstanbul için tasarladıkları çarpıcı projelerini paylaştılar.


KARTAL VE PENDİK'İN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR


Mimarlığın Nobel'i sayılan Pritzker ödülünü alan ilk kadın mimar olan Zaha Hadid, İstanbul'un tarihi ve kentsel dokusunun çok önemli olduğunu ve bu konudaki bir projede çalışmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Sunumunda ödüllü birçok projesine yer veren Hadid, son olarak dinleyicilere Kartal-Pendik kentsel dönüşüm projesini ve master planını aktardı. Zaha Hadid'in İstanbul Strateji Planı'nın bir parçası olarak tasarladığı Kartal Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde, 550 hektarlık alanda iş, konut, eğlence, gezi alanları ve marina yer alacak. Konferansta İstanbul için büyük bir önem taşıyan ve diğer projeler için örnek oluşturacak olan Kartal - Pendik Projesi ile ilgili değerlendirmesini paylaşan Hadid konuşmasına "Amacım Kartal ve Pendik hattını dikiş izi bırakmadan bağlamak. Öyle bir yer tasarlamam gerekiyordu ki, semtin vurucu bir vizyonu bulunsun." dedi.


KÜÇÜKÇEKMECE'YE EKOLOJİK KÖPRÜ


Ken Yeang ise, İstanbul kentsel dönüşüm projesi içerisinde yer alan Küçükçekmece ile Avcılar arasındaki 181 hektarlık alanla ilgili tasarım yarışmasını kazandı.


Konferansta dünyada büyük ilgi gören projelerini paylaşan Yeang, projesi ile Küçükçekmece'de bozulan ekolojik sistemi tekrar bir bütün hale getirmeyi amaçladıklarını, parçalanmış ekolojiyi rehabilite ederek eski haline getirmek için semti tekrar tasarladıklarını belirtti.


YILMAZ YILDIZ

pus