Mortgage kredilerinde büyüme trendi başladı

Mortgage kredilerinde büyüme trendi başladıCemal Onaran, 2009 başında küçülme trendinde olan mortgage (uzun vadeli konut finansmanı) sektöründe bu trendin yavaşladığına dikkat çektiGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, 2009 başında küçülme trendinde olan mortgage (uzun vadeli konut finansmanı) sektöründe bu trendin yavaşladığına dikkat çekerek, "Hatta faizlerin düşmesi ve ekonomik göstergelerin biraz daha düzelmesiyle son aylarda sektör tekrar büyümeye başladı" dedi. Mart 2009'da mortgage kredilerinin bir önceki aya göre yaklaşık 190 milyon TL, nisanda 300 milyon TL, mayısta ise 410 milyon TL arttığını anlatan Onaran, yılsonunda sektörün yüzde 10 büyümeyle 41 milyar TL'ye ulaşmasını öngördüklerini vurguladı.

Antalya'da emlak sektörü temsilcileriyle biraraya gelen Onaran, 2008'de mortgage kredilerinin yüzde 21 arttığını ve bu büyümenin neredeyse yarısının 2008'in ilk 3 ayında geldiğini ifade etti. Onaran, geçen yılın son 3 ayında ise sektörde 450 milyon TL'lik bir küçülme yaşandığının altını çizerek, "Ocak 2009'da kredilerde bir önceki aya göre 500 milyon TL'lik küçülme oldu. Şubattan itibaren ise aylık trend tekrar yükselmeye başladı. Bu yükselme geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında küçük, çünkü biz 1.2 milyar TL büyüdüğümüz zamanları hatırlıyoruz. Geçmişe göre negatif ama trendin pozitif olması işlerin artık düzelmeye başladığının göstergesi" diye konuştu.

Kriz ürün yapısını bozmadı
Garanti Mortgage olarak 2007'de sektördeki en büyük oyuncu haline geldiklerini belirten Onaran, "Kriz döneminde kredi vermeye devam ettik. Ürün yapımızı değişikliğe uğratmadık, vadelerle kısıtlama yapmadık. Bu da bize pay kazandırdı. 2007'de lider olduğumuzda payımız yüzde 12,8'di. Geçen yıl yüzde 13,3'e yükseldik" dedi. Onaran, her yıl minimum 25 bin kişiye yeni kredi kullandırdıklarını, mortgage konusunda bin 800 uzman eleman yetiştirdiklerini söyledi.
Mehmet Ali Kantarcı/Referans