Mortgage'de devir değişiyor! Kişiye özel mortgage devri başlıyor!

Mortgage'de devir değişiyor! Kişiye özel mortgage devri başlıyor!

www.emlakkulisi.com'un mortgage yazarı Barış Yılmazkaya'dan çok önemli bir yazı daha! Mortgage'de devir değişiyor! Konut kredisi kullanacaklar, kullanmayı düşünenler bu yazıyı mutlaka okuyun!

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Bu ifadeyi 2008 yılında bol bol duyacağız. "Kişiye özel mortgage" 2008 yılında bankaların vitrinlerini birçok farklı ürün ile süsleyecek.

Bankalar tüketici tercihlerini etkileyebilmek için, müşteri memnuniyetini arttırabilmek için ve her şeyden önemlisi vatandaşların alım gücünü desteklemek için faiz oranları, farklı ödeme planları, hizmet kalitesi, alternatif dağıtım kanalları gibi birçok konuda yenilikler getirmek zorunda kalacaklar.

İşte bu ihtiyaç da 2008 yılında konut kredilerinde yepyeni bir sayfanın açılacağının bir işareti olacaktır. Çünkü artık babadan kalma yöntemler ile kredi kullandırmanın sonuna gelinmiştir ve bu tür krediler her geçen gün geçerliliğini yitirmektedir.

Dolayısıyla bankalar 2008 yılında "artan taksitli mortgage, azalan taksitli mortgage, ileride ödemeli mortgage, dönemsel ödemeli mortgage" ve bunun gibi birbirinden farklı birçok ürünü sunmaya başlayacaklar. Bankalar artık faiz oranı ile rekabetten çok, müşterilerine sunacakları hizmet kalitesi ile ön plana çıkacaklar. Bu hem tüketicileri hem de sağlanan yenilikler açısından sektörü olumlu yönde etkileyecek bir gelişme olacaktır.

Tabiî ki yeni ürünler ,yeni bir bankacılık anlayışını da beraberinde getirecektir.

Nedir bu yeni bankacılık anlayışı ve bu ürünleri doğru bir şekilde müşterilere kim sunacak ?

Hani reklamlarda çokça duyduğumuz bir ifade var; "Mortgage Uzmanları". İşte bu uzmanları 2008 yılında bol bol görmeye başlayacağız.

Bunlar tam bir doktor gibi çalışacaklar, müşteriyi iyi dinleyecekler, müşterilerin gelir-gider dengelerini iyi analiz edecekler, alacakları konutun değerini birlikte sorgulayacaklar, müşterilerini yeri geldiğinde uyaracaklar ve buna paralel doğru teşhisi koyup müşterilerine doğru reçeteyi yani en doğru kredi ürününü bulup yazacaklar.

İşte 2008 yılında bankacılıkta bu ürünlere paralel farklı bir yapılanmaya bu şekilde gidilecek. Bunu ilk yapan bankalar kazanacaklar, yapamayanlar da yarıştan kopmamak için en kısa sürede sistemlerini yenileyip yarışa dahil olacaklar.

2008 yılında konut kredilerinde yeni bir dönemi hep beraber yaşayacağız.

 

İyi haftalar dilerim. E-mail: barisyilmazkaya@emlakkulisi.com

pus