MOSDER, Atatürk Havalimanı'na talip!

MOSDER, Atatürk Havalimanı'na talip! MOSDER, Atatürk Havalimanı'na talip!

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği, yaşadıkları sıkıntıları ve çözüm önerilerini kaleme aldıkları bir mektubu Cumhurbaşkanı Recep Tayyio Erdoğan’a gönderdi. Dernek, Atatürk Havalimanı’nın kendilerine yeni fuar alanı olarak tahsis edilmesini talep etti...


MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, mobilya sektörünün yaşadığı en büyük sorunun KDV olduğunu söyledi. Mustafa Balcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup iletti ve mektupta "Sayın Cumhurbaşkanım, sektörümüzde KDV oranının yüzde 10 bandında sabitlenmesini talep ediyoruz. Bu sayede kayıt dışı işlemlerin azalması ve sektördeki haksız rekabetin önüne geçilmesi sağlanacaktır. Sektörümüzde mevcut çalışma koşulları nedeni ile peşin ödenen yüzde 18 KDV tutarının 12 ile 18 taksit olarak bizlere dönmesi firmaları finansal krize sokmaktadır" ifadelerini kullandı.

KDV sabitlenmeli

Balcı, mobilya sektörünün yapıtaşı hammadde alımlarında KDV oranının yüzde 18, satışlarında ise yüzde 8 oranında olduğunu söyledi. Balcı mektupta şu görüşlere yer verdi:

"6 ile 18 taksit arasında satılan mobilya ana hammaddesi sunta ve türevleri, nakit veya 3 aylık vade ile alınmaktadır. Aradaki fark mobilya firmaları için çok ciddi bir problem oluşturmaktadır. Yüksek fiyatlar ve sektörümüze göre ağırlaştırılmış ödeme koşulları bizleri zorlamaktadır. Bu doğrultuda hem üreticiyi, hem satıcı, hem de tüketiciyi desteklemek için KDV indiriminin yüzde 10 bandında sürekli olması sektörümüz adına çok olumlu bir adım olacaktır ve ekonomimizi güçlendirmeye devam edecektir"

Balcı, ayrıca şu ifadeleri kullandı; "Sektörümüzde risklerimizi minimize etmek için yurt içi müşterilerimizden teminat olarak gayrimenkul ipoteği almaktayız. Fakat bankaların ipotek alımlarında tapu harcından muaf olmaları bizlerden ise ipotek miktarı üzerinden yüzde 1,4 oranında harç alınması özel şirketlere yapılan haksızlıktır bu haksızlığın düzeltilerek özel şirketlerinde ipotek alımlarında harçtan muaf tutulmasını talep etmekteyiz"

‘CNR Fuar alanı yetersiz’

Dünya'da yer alan habere göre; Mustafa Balcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiği mektuplarını, "İstanbul’daki mevcut CNR Fuar alanı kapasite yetersizliği nedeniyle beklentilerimizi karşılamaktan uzak bir hale gelmiştir. Siz Sayın Cumhurbaşkanımızdan sektörün neredeyse tamamının beklentisi olan eski Atatürk Havalimanı’na ait terminal binalarının revize edilerek fuar alanı olarak sektörümüzün hizmetine sunulmasını talep etmekteyiz" ifadelerini kullandı. 

 

Atatürk Havalimanı için 5 milyar dolarlık öneri!

Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali ihaleyle kiraya verilecek!