Moskova'da ikinci el konut fiyatları yüzde 47 geriledi!

Moskova'da ikinci el konut fiyatları yüzde 47 geriledi!Dolar bazında konut fiyatları Moskova’da yakın tarihin en düşük dönemini yaşıyor. Piyasanın en büyük oyuncularından olan İNKOM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ikinci el konut fiyatlarında 2014 yılında fiyatlar dolar bazında yüzde 47 geriledi.


Yani birikimini dolarda tutarak ev almak için fırsat kollayanlara gün doğdu.


Araştırmaya göre, başkentte fiyatların zirve yaptığı 2007 ağustos ayı ile kıyaslandığında ise yine dolar bazında fiyatlar 2,5 kat düştü.


Şu anda Moskova’da ikinci el konutlarda ortalama m2 fiyatının 191 bin 700 duble. Eğer mevcut kur 60 ruble olarak hesaplanırsa, metrekare fiyatı dolar bazında 3 bin 195 oluyor.


Antalya'da kirada yaşayan Ruslar evlerine dönüyor! Detaylar için tıklayın!


Uzmanlar aralık ayında kurun zirve yaptığı günlerde fiyatın 2800 dolara kadar indiğini vurguluyor.

Piyasa uzmanlar Aralık sonuna elindeki rubleyi devalüasyona kurban etmek istemeyenlerin konuta talebi kısas süreliğine arttırdığını, ancak 2015’te alım gücünün düşmesiyle talebin azalmasının beklendiğini belirtiyor.


Turkrus.com'un haberine göre; ellerindeki projeleri paraya çevirmek zoruna olan yatırımcıların, alıcılar için daha cazip şartlarda satış yapmaya mecbur olacakları vurgulanıyor.