04 / 07 / 2022

Muhittin Böcek'ten Konyaaltı Sahili açıklaması!

Muhittin Böcek'ten Konyaaltı Sahili açıklaması!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahili işletme ihalesi iptali ile ilgili bir açıklama yaptı. Böcek, “Resmi olarak belediyemize yazı girmemiştir, yürütmeyi durdurma nihai bir karar değildir. Türk adaletine güvenimiz tamdır” diye konuştu.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahili işletme ihalesi iptaliyle ilgili, Antalya Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda bir açıklama yaptı. Akdeniz Manşet'ten Esra Altunkes'in haberine göre, Başkan Böcek, sahil projesine yapılan yatırım bedellerini dövizler üzerinden örneklerle açıkladı.

 
‘Nihai karar değil’

Başkan Böcek, daha önce 2 defa 129 milyon TL'ye yap işlet devret modeli ile ihaleye çıkılan fakat sonrasında belediye tarafından 254 milyon TL'ye tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi’nde harcamaların maliyetinin yüksek tutulduğunu dile getirerek bazı örnekler verdi. Konyaaltı Sahili işletme ihalesinin iptaline Antalya 2. İdare Mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı verilmesiyle ilgili de açıklama yapan Başkan Böcek, “Yürütmeyi durdurma nihai bir karar değildir ve resmi olarak belediyemize yazı girmemiştir. Duyumlarımız vardır, yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili. Belediyemizden bilgi ve belgeler henüz mahkemeye sunulmamıştır, cevabımızın sonucunda alınacak kararda yüce Türk adaletine güvenimiz tamdır” diye konuştu.
 

‘Sezona yetişecek’

 

Başkan Böcek, Konyaaltı Sahili’nin sezona en güzel şekilde gireceğini dile getirerek “Vatandaşlarımız sahili, hijyenik, sağlıklı, mutlu bir şekilde özgürce kullanabilecek. Zaten peyzajından güvenliğine her şeyi biz yapıyorduk. Vatandaşlarımız rahat olsun. Konyaaltı’nda hizmetler en iyi şekilde olacak. Yasa, yönetmelik mevzuat dışı hareket edip, kamuyu zarara uğratan ve tüyü bitmemiş yetimin hakkına el uzatan kim varsa hukuki olarak gereğini yapacağız” dedi.
 

‘Maliyeti yüksek’

 

Muhittin Böcek, belediye tarafından 254 milyon TL'ye tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi’nde harcamaların maliyetinin yüksek tutulduğunu dile getirerek bazı örneklerle açıkladı,  2020 birim fiyatı 53 lira olan bir tane beton dubanın yaklaşık 20 katı fiyata 1050 liraya, güncel fiyatı 1475 lira olan bir adet oyun elemanının 23 katı fiyatla 34 bin 839 TL'ye alındığını söyledi. Başkan Böcek, “Bu paralar nerelere gitmiştir, tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiştir. Antalya halkının geleceği ipotek altına alınmıştır” dedi. Yaptıkları incelemeler sonucu, Sayıştay 2018 denetim sonuç raporu, İçişleri Bakanlığı özel teftiş raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Daire Başkanlığı tespitleri, Büyükşehir Belediyesi iç denetim birimi ve ilgili daire başkanlıkları raporlarına dayanarak, Konyaaltı Sahili işletme ihalesini iptal ederek, 20 Ocak 2020’de ‘ranta dur’ dediklerini söyledi. 2 defa 129 milyon bedelle yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkılan Konyaaltı Sahil Projesi’nin daha sonra belediye tarafından 254 milyon liraya tamamlandığını hatırlatan Böcek,  “Konyaaltı Sahil Projesi’nden elde edilen kira geliri, bırakın yapılan 254 milyon liralık yatırımı karşılamayı, işletme giderinin bile altında kalarak, 2 yılda 15 milyon 19 bin lira zarara yol açmıştır” diye konuştu.


 
‘Telaşlarını anlıyorum’

 

Başkan Muhittin Böcek Antalya’da belediyeler tarafından yap-işlet-devret model ile yapılan birçok proje olduğunu söyleyerek, “Atatürk Parkı, Beach Park, Konyaaltı Belediyesi Sahil düzenlemesi, Lara Beach Park gibi örnekler yap-işlet-devret modeli 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Bu örneklerde ihaleyi alan firma yatırımı da yapmıştır. Konyaaltı Sahil Projesi’ne bir kuruş yatırımı olmayan Alkoçlar’a neden sadece işletme işi 28 yıl verilmiştir. Böyle bir mantık yok. Daha önce yap-işlet-devret modeli ile çıkılan ihalelerde aranmayan şartlar sadece işletme ihalesinde aranmıştır. Kamu yararı gözetilmemiş rekabet koşulları oluşturulmamıştır. Kısaca ‘Antalya halkının geleceği ipotek altına alınmıştır’ bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Burada ihale iptaline karşı çıkanların telaşlarını çok iyi anlıyorum” şeklinde konuştu.

 

Konyaaltı Sahili'nde yıkım olacak mı?