26 / 06 / 2022

Murat Kurum: Siirt'te bugüne kadar kentsel dönüşüme 12 milyon liralık destek sağladık!

Murat Kurum: Siirt'te bugüne kadar kentsel dönüşüme 12 milyon liralık destek sağladık!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, "Siirt'te bugüne kadar kentsel dönüşüme 12 milyon liralık destek sağladık, 490 riskli binanın 460'ının yıkımını gerçekleştirdik." diye konuştu.Siirt'teki temaslarına devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Siirt Belediyesi'nde gerçekleştirilen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, basına kapalı yapılan toplantıdan sonra açıklama yapan Kurum, Siirt'in hem ülke hem de bölge için stratejik öneme sahip olduğunu belirtti.

Siirt'in, tarihin köklü şehircilik geleneğine sahip bir il olduğunu dile getiren Murat Kurum, Siirt'in bilimin, eğitimin ve kültürün merkezi olması için önemli kararlar aldıklarını söyledi.

Murat Kurum, son 18 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Siirt'e 10 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek, yatırımların olanca hızıyla devam ettiğini belirtti.

Kentsel dönüşümden millet bahçelerine, sokak sağlıklaştırma projelerinden altyapı projelerine kadar, eğitimden sağlığa, kültürden sanata birçok konuda 18 senede devrim niteliğinde projeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Kurum, yeni projeler de ekleyerek Siirt'i hak ettiği noktaya taşıyacak adımları atacaklarını belirtti.

"40 bin metrekarelik alanda önemli bir kentsel dönüşüm projesi başlatıyoruz"


Murat Kurum, Siirt'in deprem bölgesi kuşağında yer alan bir il olduğuna değinerek, sölerine şu şekilde devam etti:

"Bu bölgede en önemli gündem maddemiz de yine şehirde dönüştürülmesi gereken alanlar, tarihin, kültürün öne çıkarılacağı meydan projeleri olacak. Siirt'te bugüne kadar kentsel dönüşüme 12 milyon liralık destek sağladık, 490 riskli binanın 460'ının yıkımını gerçekleştirdik. Selçuklu mirasımız olan Ulu Cami'nin etrafında önemli bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Ülkü, Karakol ve İnönü mahallelerini kapsayan, yaklaşık 800 bağımsız birimin olduğu, 40 bin metrekarelik alanda önemli bir kentsel dönüşüm projesi başlatıyoruz. Bakanlığımız  TOKİ  eliyle 250-300 arasında rezerv konut üretecek. Projemizin inşasını inşallah 2021 yılı Mart ayına kadar yapmak istiyoruz. Siirt'imizi bu anlamda medeniyetimizin öncüsü olmuş kadim şehrimizi meydanlarıyla, kültürel değerleriyle gün yüzüne çıkarmak istiyoruz. Eski Siirt olarak bildiğimiz bu alanda halıcıların, kuyumcuların çarşısının, Ulu Cami'nin olduğu alanı ihya edecek bir kentsel dönüşüm çalışması başlatıyoruz. Vatandaşlarımıza ister yerinden isterse hal binasının olduğu alana yapacağımız rezerv konutlardan, isterse de bedellerini almaları suretiyle dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz." 

Bakan Kurum, yapacakları projelerin gönüllülük esasına göre olacağını belirterek, vatandaşın rızası çerçevesinde yapılacağını söyledi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı alanı genişletilecek


Eski hal alanını, yine galerici ve kargocuları yeni belirleyecekleri, TOKİ eliyle yapılacak bir alana taşıyacaklarını belirten Kurum, ayrıca 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın genişletilmesi için de belediyeye 2 milyon lira hibe aktaracaklarını dile getirdi.

Kurum, şunları söyledi:

"Bu proje kapsamında şehrimize yakışacak bir cami, meydan projesini kazandırarak şehrin ihtiyaçlarını gidereceğiz. Vatandaşımızın 7 gün 24 saat vakit geçireceği alanların oluşacağı projeyi de belediyemiz İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile yürütüyor olacak. Bu kapsamda şehir içinde ihtiyaç duyulan kanalizasyon hatlarımız var. Belediyemizin vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla eksik olduğunu düşündüğü kanalizasyon hatlarının yenilenmesi için 5 milyon lira, şehir içi yollarımızda asfalt eksiklerimiz var, bunların giderilmesi için ve kilitli parke yapımı için 10 milyon lira, otogar yapımı için 3 milyon lira aktarılacak. Güres Caddesi'nde bir sokak sağlıklaştırma projesi gerçekleştiriyoruz. Bu projeye de 5 milyon lira kredi veriyoruz ve toplamda 23 milyon lira İller Bankası Genel Müdürlüğümüzden belediyemize finans sağlıyoruz. 2 milyon lira da Güres Caddesi'nin rehabilitasyonu için hibe desteği veriyoruz."

Tillo'da Hazreti İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbesi etrafında 40 bin metrekarelik rekreasyon projesi gerçekleştireceklerini dile getiren Murat Kurum, bu proje kapsamında da yine İl Özel İdaresine 2 milyon lira hibe, kredi desteği sağlayacaklarını söyledi.

"Siirt'imize de 504 sosyal konut projesi gerçekleştiriyoruz"


TOKİ eliyle bugüne kadar Siirt'e 535 milyon liralık yatırım yaptık. 1286 sosyal konut inşa ettik ve vatandaşlarımıza teslim ettik. 147 de sosyal donatı ihtiyacını giderdik. Cumhurbaşkanı'mızın açıkladığı proje doğrultusunda Türkiye'de 100 bin sosyal konut projemiz var. Siirt'imize de 504 sosyal konut projesi gerçekleştiriyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar ihalesini gerçekleştirip, 2022 yılına kadar konutlarımızın teslimini yapacağız." şeklinde konuşan Kurum, Veysel Karani Hazretlerinin olduğu türbenin etrafında da önemli bir çevre düzenleme projesi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Siirt'e "Millet Bahçesi" müjdesi


Türkiye'de inşa edilen Millet Bahçeleri Projesi'yle ilgili de konuşan Kurum, "81 ilimizde 250 Millet Bahçesi'ni projelendirdik, bir kısmının açılışını gerçekleştirdik. Siirt'te de İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbesi etrafına hem de şehir merkezinde 14 bin metrekarelik alana bir Millet Bahçesi projelendirdik. Finansmanı için belediyemize 5 milyon lira İller Bankasından hibe sağlıyoruz. Millet Bahçesi'ni inşallah yıl sonuna kadar ihale edeceğiz. Millet Bahçesi içerisinde bir de Millet Kıraathanesi yapacağız." dedi.

Bakan Kurum, şöyle konuştu:

"İlbank Genel Müdürlüğümüzle altyapı çalışmaları kapsamında bugüne kadar 52 projeyi tamamladık ve yatırım bedeli 409 milyon lira tutarında. Bugün de konuştuğumuz hemen hemen tüm ilçelerimizin atık, yağmur ve içme suyu taleplerine karşılık vermek suretiyle altyapı yatırımlarımız da devam ediyor. Yapmış olduğumuz projelerin önemli olanları Tillo'da kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu şebekesi, Şeyh Nasrettin Konağı restorasyonu, Veysel Karani içme suyu inşaatı, yine Baykan Belediye binası inşaatı da bu kapsamda tamamlandı. Gökçebağ içme suyu projemizi de bu yıl bitmeden inşallah tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız."

Murat Kurum, bir taraftan tarih bir taraftan kültür, diğer taraftan da tarım şehri olan Siirt'e hazine arazilerini çiftçilere kullandırmak suretiyle destek olmaya gayret gösterdiklerine işaret ederek, ilin tarımsal faaliyetlerini ve sanayisini destekleyecek adımlar attıklarını söyledi.

"Siirt'i marka şehir haline getirecek projeleri destekleyeceğiz"


Bugüne kadar toplam yüzölçümü 7 milyon 536 bin metrekare olan 97 taşınmazın satışını vatandaşlara gerçekleştirdiklerini belirten Kurum, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Yine 278 çiftçimize yaklaşık 15 milyon metrekare hazine arazisini tarımı desteklemek amacıyla kiralama işlemini yaptık. Bu kapsamda hem tarımımızı hem sanayimizi desteklemeye gayret gösteriyoruz Bu dünyada en büyük hüner kalpleri fethetmek. Siirt'imizde tüm vatandaşlarımızın kalplerini fethetmek için gönül belediyeciliği anlayışıyla projelerimizi, çalışmalarımızı yapıyoruz. Her mahalleye her sokağa kimseyi ayırt etmeksizin hizmetlerimizi götüreceğimizi bir kez daha ifade ediyorum. İnşallah güçlü Türkiye'nin yolu güçlü şehirlerden geçer diyoruz. Siirt'imizi de marka şehir haline getirecek, güçlü şehir haline getirecek her anlamda projeleri destekleyeceğiz. Bakanlık olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde 2023'e giden yolda projelerimizi de adım adım tamamlayacağımızı ifade ediyorum."

Gerçekleştirilen toplantıya, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İLBANK Genel Müdürü Yusuf Büyük, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürü Mehrali Ecer, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Dökmeci, Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Metin Beyaz, Milli Emlak Genel Müdür Yardımcısı Fikri Yıldırım, GEDAŞ Genel Müdürü Cengiz Erdem, GEDAŞ Kentsel Dönüşüm Müdürü Vedad Çiftçi, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, AK Parti İl Başkanı Ekrem Olğaç, belediye başkanları katılım gösterdi.

Bakan Kurum ve beraberindekiler daha sonra Ulu Cami ve çevresinde inceleme yaptı. Burada bir çay ocağı girişinde vatandaşlarla ve esnafla buluşan Bakan Kurum, yapılacak proje hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Ülkü Mahallesine geçen Kurum, inceleme yaptı, vatandaşlarla bir araya geldi.

Yeni Mahalle'de millet bahçesi yapılması planlanan alanda incelemeler yapan Bakan Kurum, projeyle ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Murat Kurum karşılaştığı çocuklarla ilgilendi, onlara oyuncak verdi. 

15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve burada yapılacak proje için alanda incelemeler yapan Bakan Kurum, meydan genişletme çalışmalarında yeşil alana önem verilmesi talimatını verdi.

 

Fahrettin Koca'dan 6 ile yeni hastane müjdesi!