Murat Kurum: Trabzon'da taşınma sürecini başlattık!

Murat Kurum: Trabzon'da taşınma sürecini başlattık! Murat Kurum: Trabzon'da taşınma sürecini başlattık!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İnşallah önümüzdeki 6 ay içerisinde de hazırlıklarımızı tamamlayarak, her bölge için eylem planlarımızı kamuoyuyla, ilgili bakanlıklarımızla paylaşarak bu süreci ülkemizin 7 bölgesinde kararlı bir şekilde yürütmek istiyoruz'' dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon'da bir otelde düzenlenen "Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı" toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, iklim değişikliğinin son yıllarda uluslararası gündemi meşgul eden en önemli konulardan biri haline geldiğini kaydetti.

Sanayi devriminden bu yana dünyanın ortalama sıcaklığının 1.1 derece artış gösterdiğini söyleyen Kurum, eğer tedbir alınmazsa, bu yüzyılın sonunda ortalama sıcaklıkların yaklaşık 4-6 derece artacağını kaydetti.

2100 yılında denizlerdeki su seviyesinin 5 metre yükseleceğinin beklendiğii kaydeden Kurum, "Bu kötü senaryo gerçekleşirse, birçok adanın sular altında kalması, pek çok yerel kültürün yok olması ve buna bağlı olarak iklim göçü meydana gelmesi öngörülüyor. Yani, dünyada yaşayan insan nüfusunun üçte biri küresel ısınmadan etkilenecek gibi gözüküyor." dedi.

- "BALON VE ASLAN BALIĞI GİBİ İSTİLACI BALIKLARA RASTLANIYOR"

Türkiye'nin iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında bulunan Akdeniz Havzası'nda olduğunu kaydeden Kurum, son yıllarda bu değişikliklerin olumsuz sonuçlarının yaşandığını ifade etti.

Türkiye'deki kıyılardaki ölçümlerin deniz seviyesinin yıllık 6 milimetre civarında yükseldiğini gösterdiğini söyleyen Kurum, deniz suyu sıcaklığının da arttığını, bu artışa bağlı olarak şiddetli ve sık yağışların oluştuğunu söyledi.

Deniz çayırlarının yok olduğunu, Akdeniz'in çölleştiğini söyleyen Kurum, bu süreçte tropikal canlı türlerinin Kızıldeniz üzerinden kıyılara geldiğini, daha önce Türkiye'nin sahillerinde bulunmayan balon ve aslan balığı gibi istilacı tür balıklara rastlandığını kaydetti.

Ormanlarda küresel ısınmaya bağlı yangın riskinin artış gösterdiğini söyleyen Kurum, son dönemde sıkça hortumlara şahit olunduğunu ve şiddetli dolu yağışının yaşandığını kaydetti.

İç bölgelerde de iklim değişikliğinin hissedileceğini söyleyen Kurum, İç Anadolu Bölgesi'nde 2100 yılına kadar gereken önlemler alınmazsa kuraklığın artacağını ve tarım ürünü çeşitliliğinin azalacağını kaydetti.

- "DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BİR ADIMI BUGÜN İTİBARIYLA ATMIŞ OLUYORUZ"

Bakan Kurum, Türkiye'nin çevreyi en az kirleten ve uluslararası platformda iklim değişikliğiyle ilgili mücadele noktasında da çaba veren ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Başta Sıfır Atık Projesi olmak üzere deniz çöpleriyle mücadeleye başladıkları Sıfır Atık Mavi Hareketi, Bisiklet Yolları, Millet Bahçeleri gibi çevreci hareketlerle iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya çalıştıklarını söyleyen Kurum, 2017'de başlatılan Sıfır Atık Projesi ile çöpleri kaynağında ayrıştırarak, metan gazının şehirleri etkilemesini azaltmaya çalıştıklarını kaydetti.

Bu projeyle 2023 yılında yıllık 4 milyar dolar tasarruf edileceğini sözlerine ekleyen Kurum, "Bugün yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği ile artık tüm ülkemizde Sıfır Atık Projesi yaygınlaşmış hale gelecek. 2023 yılına geldiğimizde artık tüm illerimizde, ilçelerimizde Sıfır Atık Projesi uygulanmış olacak ve bu anlamda da dünyaya örnek olacak bir adımı bugün itibarıyla atmış oluyoruz." dedi.

Ücretli plastik poşet uygulaması hakkında konuşan Kurum, "Türkiye'deki beş büyük market zincirinin verilerine göre geçen yılın ilk 6 ayında 2 milyar 54 milyon olan poşet sarfiyatı, bu yıl 464 milyona düştü. Buna göre plastik poşet kullanımında 2019 yılının ilk altı ayında yüzde 78 azalma gördük." diye konuştu.

- "HER BÖLGE İÇİN EYLEM PLANLARIMIZI KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ"

Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planı'nı açıklayan Kurum, deniz suyu sıcaklığının son 40 yılın en yüksek seviyesinde gözlenmesi, buna bağlı olarak yağışların artması, bölgenin engebeli yapısı nedeniyle afet riskinin artması, can ve mal kaybı yaşanması nedeniyle Karadeniz Bölgesi'ne verdiklerini söyledi.

Diğer bölgelerle ilgili çalışmalara hızla devam ettiklerini söyleyen Kurum, şu açıklamalarda bulundu:

"İnşallah önümüzdeki 6 ay içerisinde de hazırlıklarımızı tamamlayarak, her bölge için eylem planlarımızı kamuoyuyla, ilgili bakanlıklarımızla paylaşarak bu süreci ülkemizin 7 bölgesinde kararlı bir şekilde yürütmek istiyoruz. İçişleri, Ulaştırma ve Altyapı, Tarım ve Orman, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıklarımıza, tüm belediye başkanlarımıza, valilerimize, Çevre Komisyon Başkanlığımıza, AK Parti ve diğer partilerimizin çevreyle alakalı genel başkan yardımcılarına da çok teşekkür ediyorum. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini önlemek ve bir dizi tedbirler almakla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada en son Trabzon'da yaşadığımız sel felaketinden sonra çok hızlı şekilde, derelerin ve o dere yataklarında bulunan binalarla alakalı taşınma sürecini başlattık."