Murat Kurum'dan Yassıca Adaları'nın yapılaşmaya açılacağı iddialarına yanıt!

Murat Kurum'dan Yassıca Adaları'nın yapılaşmaya açılacağı iddialarına yanıt!Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yassıca Adaları'nın yapılaşmaya açılacağı yönünde çıkan iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünyaca ünlü Yassıca Adaları'nın yapılaşmaya açılacağı yönündeki iddiaları yanıtladı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakan Kurum, sosyal medya üzerinden Yassıca Adaları'nın yapılaşmaya açılacağına dair iddialara ilişkin paylaşımda bulundu.

Kurum'un paylaşımında "Fethiye'nin Göcek bölgesinde yer alan dünyaca ünlü Yassıca Adaları'nın yapılaşmaya açılacağı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır." ifadelerine yer veren Kurum, yapılan denetimlerde Göcek koylarında ticari kazanç adına çevreyi kirleten kaçak işletmelerin faaliyetlerine son verildiğini ve kurulan barakaların da kaldırıldığını dile getirdi. 

 Murat Kurum

Çevre hassasiyeti ve sürdürülebilir kullanma ilkeleri göz önüne alınarak vatandaşların temiz, düzenli ve ucuz hizmet alacakları yasal mevzuata uygun düzenlemeler yapıldığını söyleyen Kurum, "Kıyı ve koylarımızda yaz boyu denetimler sıklaştırılarak devam edecek, kıyı işgallerinin önüne geçilecektir. Ayrıca Göcek koylarında mapa ve şamandıra sistemiyle yat ve teknelerin bağlanması düzenli hale getirilecek, böylece başta deniz çayırları olmak üzere deniz ekosistemi korunacaktır. Bu sistemle deniz ve kıyılardaki kültürel varlıkların tahribatının da önüne geçilecektir." bilgisini aktardı. 

 

Fethiye’nin Göcek bölgesindeki dünyaca ünlü Yassıca Adalar’ı doğal haliyle koruyarak geleceğe taşıyacağız. #BasınAçıklaması pic.twitter.com/CJ1ZxOjqlB

— Murat KURUM (@murat_kurum) April 16, 2021

 

Yassıca Adaları yapılaşmaya açılıyor mu?