Mustafa Kara: Üsküdar Sancaktepe arası 24 dakika olacak!

Mustafa Kara: Üsküdar Sancaktepe arası 24 dakika olacak! Mustafa Kara: Üsküdar Sancaktepe arası 24 dakika olacak!

Üsküdar Belediye Başkanı Kara, "Ulaşım sorununu çözmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle işbirliği halinde birçok projeyi hayata geçirdik" diye konuştu- Üsküdar genelinde yaşanan yoğun trafik sorununa nasıl bir çözüm düşünüyorsunuz (Sedat Nuhoğlu)
BAŞKAN: Ulaşım sorununu çözmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle işbirliği halinde birçok projeyi hayata geçirdik:
- Harem Sahil Yolu projesiyle deniz üzerinden kurulan köprülü geçiş sistemi kapsamında 400 metre uzunluğunda ve 2x2 şeritten oluşan araç yoluyla 150 metre uzunluğunda 12 metre genişliğinde bir yaya yolunu hizmete açtık.
- Çengelköy yönünden Üsküdar'a geliş noktasında yaşanan trafik sıkıntısına karşı Beylerbeyi Köprülü Kavşağı hizmete girdi.
- Boğaz Köprüsü trafiği nedeniyle Çamlıca'dan Üsküdar'a ineceklere büyük sıkıntı yaşatan Kısıklı trafiğine neşter vurmak için planlanan 'Üsküdar Ümraniye TEM Bağlantı Yolu Eski Kısıklı Caddesi Kesişimi Yol Kavşak Uygulama Projesi' tüm hızıyla sürüyor.
- Çamlıca-Kısıklı-Bulgurlu bölgelerinden gelenlerin hem Boğaziçi Köprüsü'ne ve hem de Üsküdar'a gidişlerini düzenleme projesi kapsamında yer yer dörder şeritli ve tercihli yolla 'dalçık çalışması' uygulamaya konuyor.
- Kısa bir süre önce ihalesi yapılan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosunun inşaatına başlandı. 38 ay gibi rekor bir sürede tamamlanacak olan metro, Üsküdar'daki ulaşımı oldukça rahatlatacak. Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe arası 24 dakikaya inecek.

Kat artışı mümkün değil
- Oturduğumuz binanın oturulamayacak kadar çürük olması durumunda, dört kat yenilenmek şartıyla bir kat fazla imar verilmesi mümkün mü (Alparslan Görgülü)
BAŞKAN: Kat artışı suretiyle yenilemeyi sağlamak fikri ilk anda dile getirilen görüşlerden biri. Fakat kat artışı demek nüfusu iki katına çıkarmak demek. Altyapı yetmiyor; okullar, hastaneler yetmiyor. 30 milyonluk İstanbul'da kimse trafikten dışarı çıkamaz, nefes alacak yeşil alan bulamaz. Böyle bir çözüm yöntemi kimseyi mutlu etmez. Yapılması gereken vergi muafiyetleriyle, uzun vadeli kredilerde vatandaşa kolaylıklar tanıyıp bu dönüşümü mümkün kılmaktır. Şehircilik Bakanlığımız da zaten bu yönde hazırlıklar yapıyor.
 

Mülkiyet sorunu var
- Yavuztürk Mahallesi'nin imar durumu ne olacak
BAŞKAN: Yavuztürk'ün de bulunduğu Boğaz bölgesinin 1/5000'lik imar planları 2010 yılında yapılmıştı. Biz de ilçe belediyesi olarak buna uygun olarak 1/1000'lik planları yaptık ve süreç devam ediyor. Ancak burada bilmemiz gereken nokta şu, Yavuztürk'te imar sorunu değil, mülkiyet sorunu var. Yani 1 kişiye ait olması gereken bir arsa 10 kişiye hisseli şekilde satılmış. Bunlar imar hakkından yararlanabilmek için bir araya gelip birbirlerine muvafakat vermesi gerekiyor, kimse buna yanaşmadığı için sorun çözülemiyor. İnşallah, yeni afete hazırlık kanununda bu konularda da düzenleme yapılacak.

Marmaray bitince 'meydan' bizimdir
-  Marmaray  çalışmaları nedeniyle Üsküdar'da ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ne zaman rahatlayacağız (Güray Özcanlı)
BAŞKAN: Marmaray tamamlandığında çok farklı, çok renkli bir Üsküdar göreceğinizden emin olabilirsiniz. Biz de heyecanla 29 Ekim 2013'ü bekliyor, planlamalarımızı buna göre yapıyoruz. Çünkü Marmaray'ın hizmete girmesiyle birlikte Üsküdar'da saatte 60 bin insan sirkülasyonu olacak. Şu an kapalı olan meydanımız bize teslim edilecek, bunun yanında biz de belediye binası ve katlı otoparkı Çavuşdere'ye taşıyarak, nüfusun rahatça gezip dinlenebileceği geniş alanlar elde edeceğiz. Böylece esnafımızın bugüne kadar yaşadığı sıkıntılar da son bulacak.

Üsküdarlılar nefes alacak
- Kentsel dönüşüm dahilinde ilk olarak Belediye binasının yıkılacağı konusunda bilgiler aldık. Başka ne gibi değişimler olacak (Murat Tan)
BAŞKAN: Kentsel dönüşüme belediye binamızdan başlayacağımız doğru. Binanın olduğu yeri bir meydan haline getireceğiz. Amacımız yoğun bir yapılaşmanın söz konusu olduğu semtimize ve Üsküdarlılara nefes aldıracak meydanlar oluşturmak. Merkezdeki yoğunluğu rahatlatmak amacıyla Çavuşdere'deki arsamıza yeraltında 1200 araçlık kapalı bir otopark yaparak, mevcut katlı otoparkı kaldıracağız. Böylece Üsküdar, yıl sonunda Marmaray şantiyesinin de kalkmasıyla, insanların huzur içinde vakit geçireceği büyük meydanlara, gezi ve dinlenme alanlarına kavuşacak.

Boğaz manzaralı yaşam merkezi
ÜSKÜDAR Belediyesi Kirazlıtepe Yaşam Merkezi; Semt Kültür Merkezi, Semt Etüt Merkezi ile Havuz ve Fitness Merkezi olmak üzere 3 ayrı fonksiyonu bünyesinde barındıracak. 800 kişilik çok amaçlı salon, erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı olmak üzere 2 yüzme havuzu ve spor salonları, 7 adet derslik ile 3 adet el sanatları satış mağazasının bulunduğu Kirazlıtepe Yaşam Merkezi'nde, 30 araçlık kapalı otopark dışında 150 metrekarelik restoran ve 365 metrekarelik Boğaz manzaralı teras da yer alacak.

Akşam