Müteahhit fiyat farkını bekliyor

Müteahhit fiyat farkını bekliyor

Müteahhitler fiyat farkına ilişkin kararnamenin yayımlanmasını istedi.Türkiye Resmi Sektör İnşaat Müteahhitleri İşveren Sendikası (TÜRKİNŞA) Genel Başkanı Vedat Alver, müteahhitlere ödenecek fiyat farkına ilişkin kararnamenin vakit kaybedilmeden yayımlanmasını istedi.

Alver, demir ve akaryakıt başta olmak üzere inşaat malzemelerindeki fiyat artışlarının, 2008'in ilk yarısında en üst noktaya ulaştığını ifade etti. İnşaat sektöründeki aşırı fiyat artışlarına ilk önlemin, dövize dayalı sabit fiyatlı sözleşmelerde fiyat farkı verilmesini kapsayan 26 Mayıs 2008 tarihli Bakanlar Kurulu kararı olduğunu, sektörün de bu kararın olumlu sonuçlarını aldığını ifade eden Alver, şunları kaydetti:

''Ancak ateşin sönmediğini, yangına müdahale edilmez ise daha çok ocağın yanacağını haykıran feryatlarımız duyulmuş ve sektörümüze derin bir oh çektiren 4734 Sayılı Kanun'a geçici madde ekleyen 5794 Sayıl Kanun 30 Temmuz 2008 tarihinde yayımlanmıştır. Bu kanunla, fiyat farkı verilmesine ilişkin esas ve usullerin tespitine Kamu İhale Kurumunun teklifi üzerine, Bakanlar Kurulu yetkilendirilmiştir. Üzerinde çalışılan kararname, ön hazırlıkları da dahil yaklaşık üç aydır yayımlanamamıştır. Bu süreç, bizi kamuda sıkça rastladığımız 'komisyona havale' senaryolarından birinde meslektaşlarımızın figüran olduğu endişesine sürüklemiştir.''

Milli Gazete