Narlıdere'de dönüşüm için ilk kazma 2017'de vuruluyor!

Narlıdere'de dönüşüm için ilk kazma 2017'de vuruluyor!

Narlıdere'de 2'inci İnönü Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Narlı ve Çatalkaya Mahallesi'ni kapsayan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Narlıdere belediyesi ilk kazmayı vurmaya hazırlanıyor.Narlıdere'de 2'inci İnönü Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Narlı ve Çatalkaya Mahallesi'ni kapsayan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Narlıdere belediyesi ilk kazmayı vurmaya hazırlanıyor. Kentsel dönüşüm faaliyetleri için proje ihalesini gerçekleştiren Narlıdere Belediyesi, 43 hektarlık alanda yılsonundan itibaren inşaatlara başlamayı hedefliyor. Narlıdere’deki Kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son nokta ile ilgili açıklamalarda bulunan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, geçtiğimiz yıl yaşanan iki ayrı seçim süreci ve bürokratik engeller nedeniyle yaklaşık 8 aylık gecikmeye rağmen çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti.

 
Planlar Haziran sonuna tamam

Batur “ Seçim süreçlerinin araya girmesi, işlemler, Narlıdere’deki kentsel dönüşümü 6, 7 ay geciktirdi. Narlıdere Belediyesi olarak ise biz bu 6 ayda Kentsel dönüşüm mahallelerinde Jeolojik etütleri tamamladık. Dönüşüm alanı ilan ettiğimiz alana giren 4 bin binanın tespitlerini yaptık. Tespit yapılırken binanın olduğu alan ile ilgili Kaç metrekare olduğu, içinde kaç kişi ikamet ediyor, binanın arazisinde bulunan ağaç ve diğer varlıklar ile ilgili bilgiler edinildi. Mesela elimdeki örnek bir tespit tutanağındaki bina kagir bina, tek katlıymış, 45 metrekare alanı kaplıyormuş, içinde de 4 kişi yaşıyormuş. Binanın yanında bir müştemilat ve kömürlüğü mevcutmuş. 2 şeftali, 1 adet dut ağacı, 2 tane nar ağacı varmış. İşte dönüşüm alanına giren tüm yapılar bu şekilde detaylı olarak incelendi ve detaylandırıldı. Bugünkü geldiğimiz nokta ise hali hazır haritalarımız ve saha çalışmalarımız tamamlandı. Biraz önce verdiğim örneklerde olduğu gibi her bina için ayrı ayrı yapılan değerlendirme raporları hazırlanacak. Bu raporlar Narlıdere Belediyemizin teknik komisyonu, Belediye meclisimizin iki üyesi, bakanlıktan gelecek bu işte uzman bir arkadaşımız ve mahalle temsilcileri ile birlikte hazırlanacak. Bu ekip tüm binalara tek tek uğrayacak ve tespit yapılacak alanda kaç metrekare inşaat alanı ihtiyaç duyulduğu belirlenecek.  Narlıdere Belediyemizin imar planlarını bitirmesi ve parselasyon aşamasına gelmesi ile ilgili bir tarih vermem gerekirse ise Haziran sonu itibari ile bu çalışmalarımız tamamlayıp vatandaşlarımızla sözleşme aşamasına gelmeyi hedefliyoruz.

 

İlk önce O mahalleden başlanacak

Başkan Batur yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm ile ilgili kendisine en çok sorulan bir soruya açıklık getirdi. Batur “  Bana en çok sorulan soru acaba ‘Başkan Dönüşüm hangi mahalleden başlayacak’ oluyor. Çok basit; hangi mahalle ile sözleşmeyi tamamlar ise en önce o mahalleden başlayacağız. Kentsel dönüşüm mahallelerimizde yaklaşık olarak 5 bin konut yapılacak. Fakat bu olaya sadee konut olarak bakılmaması gerekiyor. 43 hektarlık bu alanın %50’sini sosyal tesisler ve donatı alanları, yeşil alanlar, rekreasyon alanı,  yeşil alan olarak değerlendirilecek. Biz sadece bina değil, insanlarımıza yeni bir yaşam alanı sunacağız. Dönüşüm alanları, insanlarımızın sosyal hayatını değiştirecek çağdaş alanlar olacak” dedi.

 
Yerinde dönüşüm tarihi 2017

 Dönüşümde başlangıç tarihini de açıklayan Batur; planlandığı gibi giderse 2017 yılının başlarında inşaatlar başlar dedi. Kentsel dönüşümün nasıl yapılacağına dair yaptığımız tüm açıklamalarda özellikle vurguladığım bir konu var. O da herkes dönüşümden sonra yaşadığı aynı mahallede yaşamaya devam edecek. Kimseyi başka bir alana gitmeye zorlamayacağız. O yüzden Narlıdere’deki dönüşümün adı daha çok ‘ Yerinde Dönüşüm’ olmalıdır. Herkes, tüm komşuları ile birlikte aynı alan da yaşamaya devam edecek. Bu yüzden Narlıdere’deki dönüşüm ada ada olacağından biraz geç olacak fakat insanlarımız mutlu olacak ”dedi.Narlıdere Belediyesi
Haber Anayurt Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Narlıdere'de 2'inci İnönü Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Narlı ve Çatalkaya Mahallesi'ni kapsayan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Narlıdere belediyesi ilk kazmayı vurmaya hazırlanıyor. Kentsel dönüşüm faaliyetleri için proje ihalesini gerçekleştiren Narlıdere Belediyesi, 43 hektarlık alanda yıl sonundan itibaren inşaatlara başlamayı hedefliyor. Narlıdere'deki Kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son nokta ile ilgili açıklamalarda bulunan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, geçtiğimiz yıl yaşanan iki ayrı seçim süreci ve bürokratik engeller nedeniyle yaklaşık 8 aylık gecikmeye rağmen çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti. Anayurt
Haber Habertürk Egeli Ek Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...İzmir Narlıdere'de 2'inci İnönü, Atatürk, Narlı ve Çatalkaya Mahallesi'ni kapsayan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili çalışmalarını büyük oranda tamamlayan belediye ilk kazmayı vurmaya hazırlanıyor.


Narlıdere'deki Kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son nokta ile ilgili açıklamalarda bulunan Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, geçtiğimiz yıl yaşanan iki ayrı seçim süreci ve bürokratik engeller nedeniyle yaklaşık 8 aylık gecikmeye rağmen çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti. 


GECİKME YAŞANDI 


Batur, "Seçim süreçlerinin araya girmesi, işlemler, Narlıdere'deki kentsel dönüşümü 6, 7 ay geciktirdi. Narlıdere Belediyesi olarak ise biz bu 6 ayda Kentsel dönüşüm mahallelerinde Jeolojik etütleri tamamladık. Dönüşüm alanı ilan ettiğimiz alana giren 4 bin binanın tespitlerini yaptık. Mesela elimdeki örnek bir tespit tutanağmdaki bina kagir bina, tek katlıymış, 45 metrekare alanı kaplıyormuş, içinde de 4 kişi yaşıyormuş. Binanın yanında bir müştemilat ve kömürlüğü mevcutmuş. 2 şeftali, 1 adet dut ağacı, 2 tane nar ağacı varmış. îşte dönüşüm alanına giren tüm yapılar bu şekilde detaylı olarak incelendi ve detaylandırıldı. Bugünkü geldiğimiz nokta ise hali hazır haritalarımız ve saha çalışmalarımız tamamlandı. Biraz önce verdiğim örneklerde olduğu gibi her bina için ayrı ayrı yapılan değerlendirme raporları hazırlanacak. Bu raporlar Narlıdere Belediyemizin teknik komisyonu, Belediye meclisimizin iki üyesi, bakanlıktan gelecek bu işte uzman bir arkadaşımız ve mahalle temsilcileri ile birlikte hazırlanacak. Narlıdere Belediyemizin imar planlarını bitirmesi ve parselasyon aşamasına gelmesi ile ilgili bir tarih vermem gerekirse ise Haziran sonu itibari ile bu çalışmalarımız tamamlayıp vatandaşlarımızla sözleşme aşamasına gelmeyi hedefliyoruz. Batur yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm ile ilgili kendisine en çok sorulan bir soruya açıklık getirdi. 


Başkan Batur, "Bana en çok sorulan soru acaba 'Başkan Dönüşüm hangi mahalleden başlayacak' oluyor. Çok basit; hangi mahalle ile sözleşmeyi tamamlar ise en önce o mahalleden başlayacağız. Kentsel dönüşüm mahallelerimizde yaklaşık olarak 5 bin konut yapılacak. Dönüşümde başlangıç tarihini de açıklayan Batur; planlandığı gibi giderse 2017 yılının başlarında inşaatlar başlar" dedi. 
Habertürk Egeli Ek