30 / 05 / 2023

Adana Yüreğir'de kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!

Adana Yüreğir'de kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!

Geçtiğimiz yıl selden etkilenen bölgelerden biri olan Adan Yüreğir'e bağlı Şehit Erkut Akbay Mahallesi'nde kentsel dönüşüm için ilk adım atıldı. Adana Yüreğir'de geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen bölgelerinden biri olan Şehit Erkut Akbay Mahallesi için kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Sabah'ta yer alan habere göre; hak sahipleri ile birebir görüşmelerin birkaç gün içerisinde başlayacağını söyleyen Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, "Bu Yüreğir için büyük bir adım. Tıpkı Elazığ'da olduğu gibi vatandaşlarımız en kısa sürede güven ve huzurla yaşayacakları yeni konutlarına kavuşacaklar" dedi.

Adana Yüreğir de kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı!

Önceki yıl Adana'da sel felaketi yaşanmış, felaketten en çok; dere yatağına yapılan evler nedeniyle Şehit Erkut Akbay mahallesi etkilenmişti. Yaşanan sel felaketinin sonrasında Adana'ya gelerek Şehit Erkut Akbay Mahallesi, Sarıçam Deresi ve çevresinde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm sözü vermiş, bu ziyaretinin ardından bölge 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 6/A maddesine göre resen kentsel dönüşüm alanı ilan edilmişti.

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir'in girişimleri ile hızlı bir şekilde projelendirme süreci başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşlarla görüşülecek. Bu çalışmalar dahilinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bulunan Gayrimenkul Değerleme A.Ş. (GEDAŞ) firması saha çalışmaları ve vatandaş görüşmeleri yapacak. Süreç ile ilgili bilgi veren Başkan Kocaispir, "Mahalle sakinlerimizin heyecanla beklediği an geldi. Bu Yüreğir için, mahallemiz için büyük bir adım, bir dönüm noktası. Artık birebir görüşmeler başlıyor. Bakanlığımızın GEDAŞ firması birkaç gün içerisinde mahallemizde ofislerini faaliyete geçirecekler. GEDAŞ firması tarafından değer tespit çalışmaları kısa süre içerisinde yapılacak ve vatandaşlarımız görüşmeye davet edilecekler. Yapılan görüşmeler sonunda isteyen hak sahiplerine konut verilecek, konut istemeyen vatandaşlarımıza binalarının, arsalarının ve varsa müştemilatlarının bedelleri ödenecek. Aynı zamanda hak sahiplerine kentsel dönüşüm süreci tamamlanıp konutları teslim edilinceye kadar aylık kira yardımı yapılacak." şeklinde konuştu. 

Adana Yüreğir'de büyük dönüşüm başlıyor!
Geri Dön