Nazilli Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'nun Nazilli Devlet Hastanesi'ne devredilmesi mecliste!

Nazilli Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'nun Nazilli Devlet Hastanesi'ne devredilmesi mecliste!

Nazilli Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu binasının depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Nazilli Devlet Hastanesi'ne devredilmesi meclis gündemine taşındı. CHP'li Bülbül konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...


CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu binasının depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Nazilli Devlet Hastanesi'ne devredilmesine ilişkin soru önergesi hazırladı. Bülbül, sorusunun Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Bülbül, ''Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim'' diye konuştu.

Bülbül, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında, Nazilli Yeşil Mahalle'de bulunan ve yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü Nazilli Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu binası depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Nazilli Devlet Hastanesi'nin kullanımına devredilmesine dair bir protokol imzalamıştır. Okul binası Sağlık Bakanlığı'na devredilmiş ve öğrenciler ise Aydoğdu İlköğretim Okuluna nakledilmiştir. 13 bin 500 nüfusu ile Nazilli'nin en büyük mahallelerinden biri olan Yeşil Mahalle’de Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'nun devredilmesiyle mahallede iki adet İmam Hatip Ortaokulu dışında ortaokul kalmayacaktır. Mahalleye uzak bir konumda olan Aydoğdu İlkokulu'nda gitmekte zorlanacak öğrenciler adeta İmam Hatip Ortaokuluna gitmeye mecbur bırakılmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde yeni bir okul inşa edilmeden öğrencilerin eğitim faaliyetleri devam eden bir okula nakli, okulda kalabalığa sebebiyet vereceği gibi salgın riskini de arttıracaktır. Öğrencilerimizin daha fazla mağdur edilmemesi için depreme dayanıksız olduğu iddia edilen Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'nun Yeşil Mahalle'de yeniden inşası için çalışmalara bir an önce başlanmalıdır.''

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül'ün soruları:
1) Nazilli Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu hakkında depreme dayanıksız olduğu yönünde rapor ne zaman verilmiştir?

2) Depreme dayanıksız olan bina neden Nazilli Devlet Hastanesi'ne devredilmiştir?

3) Nazilli Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu hakkında yıkım kararı var mıdır?

4) Nazilli Yeşil Mahalle’ye bir ortaokul yapılması düşünülmekte midir? Böyle bir planınız var ise bu okulun derslik kapasitesi ne kadar olacaktır? 

5) Nazilli Zafer Mahallesi'nde bulunan Eski Devlet Hastanesi arazisine okul yapılması planlanmakta mıdır? Planlanmakta ise bu okulun derslik kapasitesi ne kadar olacaktır?