Nesim Ekinci: Mersin konut sektöründe ciddi bir yapılaşma var

Nesim Ekinci: Mersin konut sektöründe ciddi bir yapılaşma var

Malzeme fiyatlarının arttığını belirten Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Nesim Ekinci, malzeme fiyatları zorlamaya devam ederse konut fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğunu söyledi Başta çimento olmak üzere inşaat malzemeleri fiyatlarındaki yükselişin konut fiyatlarında artışa neden olacağı bildirildi.

Malzeme fiyatlarının arttığını belirten Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Nesim Ekinci, malzeme fiyatları zorlamaya devam ederse konut fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Bazı çimentocuların fırsatçılık yaptığını dile getiren Ekinci, Mersin'de geçen yıldan bu yana demirde yüzde 60, betonda ise yüzde 20 oranında artış yaşandığını kaydetti. Mersin'de konut sektöründe ciddi bir yapılaşma olduğuna dikkat çeken Ekinci, bu yapılaşmanın özellikle Yenişehir ve Mezitli ilçelerinde gözlendiğini vurguladı.

Mersin"de her yıl yüzde 50"nin üzerindeki artış oranıyla yapı ruhsatı verildiğini ifade eden Ekinci, œBu ruhsatların yüzde 75"inin konutlar için olduğu belirlenmiştir. Türkiye ile Mersin'deki bina sayısındaki artışı incelediğimizde de Türkiye'de yüzde 58'lik bir artış yaşanırken, bu rakam Mersin'de yüzde 123 oranındadır. Özellikle Yenişehir ve Mezitli'de ruhsatlarda yaşanan arz patlaması ve şehirdeki bina sayısının sürekli artış göstermesi; zaten yükselme trendinde olan satış fiyatları da göz önüne alındığında şehrimizin sıkıntı yaşayacak illerin başında geldiği ortadadır. Üyelerimizin yaptığı yıllık konut sayısı, taşeronlar ile çalışan sayısı, ödediğimiz vergiler ve sigorta ile bacasız sanayi olarak nitelendirilen ve ilimizin en önemli sorunu olan işsizliğe çare olan biz yapı müteahhitleri, sektörel ve ekonomik bir çok sorun yaşarken, malzeme fiyatlarının artması ve benzer sorunların ortaya çıkması ile 'zorlanmalar' yaşamaktayız. Eğer böyle giderse, inşaat firmalarının konuta zam yapması kaçınılmaz görünüyor. İlk etapta firmalar müşteriyi kaçırmamak için yüklü oranda zamdan kaçınacaklardır fakat malzeme fiyatlarının sektörü zorladığı da ortada.' diye konuştu.
Bugün