14 / 08 / 2022

Nevşehir'e AVM tipi pazar yeri!

Nevşehir'e AVM tipi pazar yeri!

Nevşehir'de 44 bin metrekare kapalı alana kurulan modern pazar yerinde yürüyen merdiven ve engelli asansörü ile çocuk oyun alanları ve bakım odası, lokanta, mescit ve çeşitli sosyal donatılar bulunuyorNevşehir'de 3 yıl önce 44 bin metrekare kapalı alana kurulan, yürüyen merpen ve engelli asansörü ile çocuk oyun alanları ve bakım odası, lokanta, mescit ve çeşitli sosyal donatılar bulunan modern pazar yeri, alışveriş merkezlerini andırıyor.


Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Mart'ta pazarcılarla buluşmasında "Benim gönlümdeki pazar yerleri, artık geçmişte olduğu gibi öyle sokak aralarında, araçların, çöp varillerinin arasında, tozun kirin içinde tezgah kurulan mekanlar değildir. Ben, haftanın diğer günlerinde de farklı amaçlar için kullanılabilecek, çatısı, aydınlatması, otoparkıyla, sosyal tesisleriyle hem esnafımıza hem milletimize yakışan pazar yerleri arzu ediyorum" sözlerini sarf ettiğini anımsattı.


Erdoğan'ın tarif ettiği pazar yerinin Nevşehir'de bulunduğunu dile getiren Ünver, bundan dolayı son derece mutlu olduklarını belirterek, "Türkiye'nin en modern pazar yeri olma özelliği taşıyan Nevşehir pazarı, ücretsiz servis, kapalı otopark, engelli asansörü, buzhane, çocuk oyun alanı, çocuk bakım odası, yürüyen merpen, mescit, sosyal tesisler, peynir satış yeri, balık satış yeriyle vatandaşımıza hizmet vermeye devam ediyor" diye konuştu.


Ünver, Nevşehir'deki pazar yerinin modernliğinin yanında tarihi bir öneme de sahip olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:


"Nevşehir pazarı, Osmanlı Padişahı 3. Ahmet tarafından Ürgüp kadısına gönderilen bir fermanla 1721 yılında kuruldu. Haftanın iki günü, pazar ve pazartesi günleri pazarımız açılıyor. Pazar açılışları burada duayla gerçekleştiriliyor. Pazar yeri, haftanın sadece bir günü gidip insanların sokak aralarında alışveriş yaptığı yer değil, gelenek ve görenekleriyle pazar geleneğinin yaşatıldığı bir yer oldu. Burası sadece bir pazar yeri değil, aynı zamanda sosyal etkinliklerin yapıldığı bir merkez de oldu. Düğün ve nişanları, toplantıları, ramazanda iftar yemeklerini de burada yapabiliyoruz. Bunun yanında geçtiğimiz kış mevsiminde pazarımız, hiç iptal olmadı. Yaz mevsiminde de içerideki soğutma sistemimiz sayesinde serinlemek mümkün."


Nevşehir Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen ise pazarcılar buluşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 3. Ahmet döneminde Ürgüp kadısına pazar yeri kurulması için gönderilen fermanın yer aldığı tabloyu hediye ettiğini anımsatarak, "Hediyemizden dolayı Cumhurbaşkanımız çok memnun kaldı, hatta kendisi bizzat Türkçe'ye çevirerek okudu. O anki heyecan inanılmazdı" şeklinde konuştu.


Özmen, 44 bin metrekare alana sahip ve 300 tezgahın bulunduğu kapalı pazar yerinde her hava koşulunda alışveriş yapılabildiğini belirterek, "Türkiye'nin çeşitli belediye başkanları ve oda başkanlarının incelediği bir pazar yerimiz var" dedi.


AA