10 / 06 / 2023

Nihat Ergün: Karadeniz Havzası ulaştırma ve enerji koridorları açısından önemli!

Nihat Ergün: Karadeniz Havzası ulaştırma ve enerji koridorları açısından önemli!

Nihat Ergün, Türkiye'nin en çok önem verdiği bölgelerin başında, Karadeniz Havzası'nın geldiğini belirterek, "Bu bölge sahip olduğu konum itibariyle ticaret, ulaştırma ve enerji koridorları açısından stratejik bir öneme sahiptir" dedi....
Tüm Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) iş birliğiyle Gebze'de bir otelde düzenlenen "Avrasya İş Adamları Forumu" gala yemeğinde konuşan Ergün, 30'ya yakın ülkeden 300 iş adamlarının katıldığı forumun, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere çok büyük ivme kazandıracağına inandığını belirterek, sivil diplomasinin çok daha önem kazandığını vurguladı.


Küresel kriz sonrasında ülkeler arasındaki ikili ve çok taraflı iş birliği çalışmalarının ne kadar büyük bir değer taşıdığının görüldüğünü bildiren Ergün, küreselleşme sürecinin etkisiyle artık tüm dünyanın ortak aynı kaderi paylaştığını vurguladı.


Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan bir gelişmenin çok kısa sürede diğer ülkeleri de aynı şekilde etkisi altına aldığını dile getiren Ergün, şunları kaydetti:


"Bu nedenle özellikle küresel ticaretin yatırımların her türlü ekonomik faaliyetin önündeki engelleri kaldırmak gerekiyor. Bugün her ülke dünyaya daha fazla açılmaya, pazar çeşitliliğini artırmaya ve uluslararası rekabette biraz daha öne çıkmaya çalışıyor. Rekabet gücünü tek başına artırmak mümkün olmadığına göre ekonomik işbirliği süreçleri ve bölgesel ekonomik birleşmelerde giderek önem kazanmaya başlamıştır. Çünkü insanlar tek başına yapamadıklarını birlikte yapmaya gayret etmektedirler.

Karadeniz Havzası dediğimiz bu geniş coğrafyaya mensup ülkelerin kendi aralarında güçlü bir sinerji oluşturması gerekiyor. Bugün bu ülkelere baktığımızda, tarihi süreç içerisinde aralarında bazı problemler yaşanmış olmasını elbette normal karşılamalıyız. Bugün hem geçmişteki problemleri çözecek, hem de aynı zamanda ileriye doğru birlikte yürüyeceğimiz adımları atmak önemli."


Ergün, geçmişte yaşananların, geleceğin önünde bir engel olarak tutulmaması gerektiğini belirtti.


- "Ticaret ve yatırımlarda büyük bir artış olduğunu görüyoruz"-


Ülkeler arasında daha güçlü bir işbirliği oluşturulmasında iş adamlarının çok büyük rol oynayacağına inandığını kaydeden Bakan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bizim Türkiye olarak en çok önem verdiğimiz bölgelerin başında, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomi havzalarından biri olan Karadeniz Havzası gelmektedir. Bu bölge sahip olduğu konum itibariyle ticaret, ulaştırma ve enerji koridorları açısından stratejik bir öneme sahiptir. Birbirine bağlı coğrafyalar açısından da böyledir. Avrupa gibi çok önemli bir pazarla Asya gibi çok önemli bir pazarı birbirine bağlayan bir geçiş noktası. Türkiye'nin diğer bütün dünya ülkeleriyle olduğu gibi bu bölgeyle de arasındaki karşılıklı ticaret ve yatırımlarda büyük bir artış olduğunu memnuniyetle görüyoruz."


Bu tür etkinlikler sayesinde, mevcut rakamların çok daha yukarıya çıkartılabileceğini vurgulayan Ergün, "Özellikle enerji, ticaret, sağlık, çevre ve ulaştırma gibi alanlarda işbirliğini geliştirmemiz, bu alanda yapılacak girişimleri desteklememiz ve ortak projeler oluşturmamız gerekiyor. Bu çerçevede ortak projeler şimdiden oluşmaya başlamış. O nedenle forumun başarılı olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.


AA

Geri Dön