24 / 09 / 2022

Nihat Zeybekci: Bir evim dokuz ilçede de iş yerlerim var!

Nihat Zeybekci: Bir evim dokuz ilçede de iş yerlerim var!

İzmir'le bağlantısının her dönem devam ettiğini söyleyen AKP'nin İzmir adayı Nihat Zeybekci "Bir evim dokuz ilçede de iş yerlerim var" dedi. 

AKP'nin  İzmir  adayı Nihat Zeybekci ‘İzmirli değil' eleştirisine cevap verdi. Sözcü gazetesinin  Ankara  Bürosu'nu ziyaret eden Zeybekci, İzmir'le bağlantısının her dönem devam ettiğini söyledi. Zeybekci "Bir evim dokuz ilçede de iş yerlerim var" dedi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'ün konu ile ilgili yazısı şu şekilde:
AKP'nin İzmir adayı Nihat Zeybekci ‘İzmirli değil' eleştirisine cevap verdi. Sözcü gazetesinin Ankara Bürosu'nu ziyaret eden Zeybekci, “İzmir'in meseleleri, siyasi kutuplaşma nedeniyle tartışılamıyor. Gençler iş bulamadığı için İzmir'den ayrılıyor” dedi. AKP adayı, “Oyunuzu partiye değil, İzmir'e atın” çağrısı yaptı…

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için kendisini “ithal” değil, “mahallenin çocuğu” olarak görüyor. Adaylık, söz konusu değilken, 18 Eylül 2014'te bir gazeteye, “İzmir bir gün mutlaka AK Parti'nin o hizmetkar belediyecilik anlayışıyla tanışacak. O güne kadar çalışacağız” demiş. Şimdi, o niyetle seçim çalışmasını yürütüyor. Zeybekci, dün Ankara büromuzdaydı. Yazar ağabeyimiz Emin Çölaşan, haber müdürümüz Emin Özgönül ile birlikte siyaset ağırlıklı sohbet ettik.


TARİH FIŞKIRIYOR

İzmir'le bağlantısının her dönem devam ettiğini, 9 ilçede evlerinin bulunduğunu belirtiyor. Seçim çalışmalarını nasıl yürüttüğünü şöyle anlatıyor: “Konuştuğum insanlara, ‘oyunuzu partiye değil, şehrinize, ilçenize, semtinize, kendinize verin' diyorum. Önemli sıkıntılardan bir tanesi, maalesef siyasetin kutuplaştırması. “İzmir'i dünya piyasasına hazırlayamadık. Antalya'daki gibi ‘her şey dahil' turizmi yapmak istemiyoruz. İzmir'in sağlık, spor, kongre, ticaret, turizm merkezi olabilmek için her şeyi var. Arkeolojik ve medeniyetler olarak dünyanın en zengin coğrafyasındayız. Adım başı antik şehir. Yüzlerce antik tiyatro var. Dünyadaki tüm öğrenciler gelsin. Yüzlerce yıl kazacak, çalışacak yer sadece bir şehirde var. Spor turizmi için iklim çok uygun. 365 gün kongre
yapılabilir.


HOŞGÖRÜLÜ, NEZAKETLİ


İzmir'de, Zeybekci kendisine yönelik sadece bir olumsuzluk yaşadığını belirtiyor ve onu şöyle anlatıyor: “Kemeraltı'na kahvaltı için gelen 6 kişilik bir grupla sohbet ederken, iki bayan kendilerinin CHP'li olduğunu söyledi. Ben de kendilerine  ‘Biz de AK Partiliyiz. Ama birlikte İzmirliyiz' karşılığını verdim. Hanımlar, oylarını bana vereceklerini söyleyince, bunun nedenini sordum. ‘Bahaneden, mazeretten bıktık' dediler. Yakın masada oturan bir hanım konuşmaları duydu ve bana dönüp, ‘Ağzınla kuş tutsan sana oy vermeyeceğim' dedi. Bu olaydan başka bir olumsuzluk olmadı. İzmir çok hoşgörülü ve nezaketli bir yer. Ne CHP'li bize, ne de AK Partili CHP'liye saygısızlıkta bulunmaz.


ALTYAPI SORUNU VAR


Zeybekci bunları söyledikten sonra “Maalesef Karaburun, Urla, Seferihisar ve Çeşme'nin belli yerlerinde kanalizasyon yok. Foseptik sorunu var. 4.5 milyonluk şehirde, tıbbi atıklar Manisa'ya gidiyor. Modern depolama alanlarında gaz oluşuyor. Şehrimde, yağmur suları kanalizasyona verildiği için her sorun yaşanıyor. Altyapımız yok. Karabağlar bizim şehrin merkezinde bir ilçemiz. Bir sinema, tiyatro salonu olmaz mı?” diyor. Kişi başına bütçe gelirlerinden düşen payda İzmir'in ikinci olduğunu belirten Zeybekci şunları söylüyor: “Aksini ispat eden varsa kendi partimi de protesto ederim ve bırakır giderim. Çevre yolunu, tüneli, İzban'ı kamu yaptı. Suyu, metroyu kamu destekledi. ‘Hükümetin desteği yok' demek doğru değil.” Yeşil alanları 5 yılda 10 katına çıkaracağız Zeybekci, devam eden yatırımları kalem kalem sayıyor. Trafiğin yoğunluğundan, spor salonlarının, yeşil alanların, otoparkların yetersizliğinden söz ediyor ve şöyle devam ediyor: “Antalya'ya 19 milyon turist geldi, İzmir'e 1 milyon 40 bin turist geldi. Neden gelmiyor, yapı yoksunluğundan. Konaklama, toplantı yeri yok. Bunları kimseyi suçlamak için söylemiyorum. ‘Seçileni hoş gördüm, seçenden ötürü' diyorum. Bir resim çekiyorum. Bu resim bana ‘ben böyleyim' diyor.

İzmirliler'in konut ihtiyacı karşılanacak!

Nihat Zeybekçi kimdir?
Geri Dön