Nişantaşı'nı yıkıp yeniden inşa ediyor! 85 milyon dolarlık makyaj

Nişantaşı'nı yıkıp yeniden inşa ediyor! 85 milyon dolarlık makyaj

Nişantaşı ve Teşvikiye'de eski binaları alıp yerlerine yenilerini yapan Keten İnşaat, bölgede 10 yılda 35 binayı yeniden inşa etti.Şirketin yaptığı toplam 240 dairenin 85 milyon dolarlık değeri bulunuyor..

İstanbul, bir yandan büyük kar marjlarıyla ve bitmeyen talebiyle inşaat şirketlerinin en gözde kentleri arasında yer alırken diğer yandan arazi arzı kıtlığı nedeniyle pek çok zorluğu da beraberinde getiriyor. Özellikle şehir merkezinde yer bulmakta zorlanan inşaatçılar, kat malikleriyle tek tek anlaşıp binaları yeniliyor. İstanbul'da eski binaların yer aldığı en önemli bölgelerden birisi de Nişantaşı. Kafeleri ve alışveriş merkezleriyle kentin önemli bir merkezi olan Nişantaşı ve Teşvikiye'de son yıllarda yıkılıp yerine yenileri yapılan bina sayılarında artış görülüyor. Bölgede bu yenilenmeyi omuzlayan ise Keten İnşaat. 10 yılda değeri yaklaşık 85 milyon dolar olan 35 binaya imza atan Keten İnşaat'ın sahibi Selahattin Keten, her yıl 15 bina sahibinden, kendilerine yenileme için başvurunun geldiğini ifade ediyor. Keten, Nişantaşı'nı ve yeni projelerini anlattı.

* Nişantaşı'ndaki binaların yenilenmesi neden önemli?

İstanbul'da toprak çok değerli. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde arazi bulmanız ise neredeyse imkansız. Bu nedenle bizim işimiz zorlaşıyor. Deprem bölgesinde olmamız nedeniyle kimi insanlar şehir dışlarındaki yeni konut projelerine yöneldi. Ama Bağdat Caddesi, Nişantaşı, Teşvikiye gibi bölgelerde yaşayanlar, buraları terk etmek istemiyor. Binalarının eski olduğuna kanaat getirince de bunları yenilemek isteyip bize başvuruyor.

* Bitişik nizamda iki binanın arasındaki binayı yenilemenin zorlukları neler?

Binaları her inşaatta yeniden yapmak zorundayız. Bitişik binalar olduğu için diğer binalarda yaşayanların can güvenliği açısından emniyet almadan yıkım ya da hafriyat çalışması yapmak mümkün değil. Aksi takdirde, yan binalar kayar. Bu bize yüzde 15-20 gibi bir ek maliyet getiriyor. Ama tabi can her şeyden daha önemli. Kadıköy'de başka proje yapmayacak

* Tek tek kat maliklerini ikna etmek zor olmuyor mu?

Biz kat maliklerini ikna ile uğraşmıyoruz, genellikle onlar bize geliyorlar. Çünkü Nişantaşı ve Teşvikiye bölgesinde kat maliklerinden çok, bina sahipleri var. Daha önce Kadıköy ilçesinde beş binayı bu şekilde yeniledik. Ama orada kat malikleri olduğu için başka proje yapmayı düşünmüyoruz.

* Bölgede bina fiyatları ne?

Bina fiyatları 1 milyon dolarla 25 milyon dolar arasında değişiyor. Bu fiyatlar her yıl yüzde 20-25 civarında artıyor. 1 yılda bitirip teslim ediyoruz. Genellikle kat karşılığı anlaşıyoruz. İnşaat sonrasında bina sahibine verdiğimiz oran, yine binanın konumuna göre yüzde 55 ile yüzde 80 arasında değişiyor.

* Nişantaşı'nda imar durumu nasıl?

Burada serbest irtifa yok. En fazla 8 kat yapabiliyorsunuz. Binalar çok eski, o nedenle değişmesi lazım ama bürokrasi bizi zorluyor. Binaları yeniliyoruz ama bizim de bir maliyetimiz var. Bu maliyetleri, ev sahipleriyle paylaşamıyoruz çünkü oturanların çoğu emekli. Peki başka türlü nasıl yapacağız? Yerel yönetimlerin bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor. 1, 2 kat verilmesi, su basma kotlarının yukarı çıkarılması problemimizi büyük oranda çözebilir. Özellikle bitişik nizam binaların olduğu bölgelerde buna acil çözüm bulunması gerekiyor. Yine aynı şekilde kat mülkiyetiyle ilgili bir düzenlemenin de yapılması, binaların yenilenmesi için yüzde 51'in onayının yeterli hale getirilmesi lazım.

'Diğer yatırımcıların tam tersine büyük daireler yapıp satacağız'

* Bina yenileme dışında konut projeleriniz olacak mı?

Gelecek yıl Kurtuluş'ta Bomonti'de bira fabrikasına yakın bir arazide 150 dairelik bir projemiz olacak. İstanbul'da inşaat şirketlerinin yatırım tercihlerinin aksine büyük dairelerin ve 3+1 büyüklükteki konutların yoğun olacağı bir proje olacak. Bunun dışında yine Şişli ve Kartal'da başka arazilerimiz bulunuyor. Buralarda lüks konut projeleri yapacağız.

* Başka şirketlerle ortaklık düşünüyor musunuz?

Bizim şirketimize ortak olmak isteyen başka şirketler tabi ki var. Ama ben iki kardeşimle birlikte çalışıyorum ve ortak olmak istemiyorum.

Yıllık bina yenileme sayısı 10'a çıkacak

* Yılda kaç bina yapıyorsunuz?

Biz 10 yılda 5'i Kadıköy'de, kalanı Nişantaşı bölgesinde olmak üzere 35 bina yaptık. Bunların altısı devam ediyor. Bir yıl içinde dört yeni binanın daha yapımına başlayacağız. Bugüne kadar yaptığımız bu binalardaki dairelerin değerlerini ele aldığımızda rakam, 85 milyon dolar civarına geliyor. Yılda 15 civarında yeni bina sahibi, yenileme talebiyle geliyor. Yılda 6 bina yapıyorduk ama hedefimiz bu sayıyı gelecek yıl 10'a çıkarmak.

Nişantaşı'nda bina sahipleri çok tutucu

* Nişantaşı'nda binalarını yenilediğiniz ev sahipleri genellikle konutlarının nasıl olmasını istiyor?

Binalarının çok lüks olmasını istemiyorlar. Yaşayabilecekleri, zevk alabilecekleri evleri tercih ediyorlar. Eskiyi korumamızı istiyorlar. Salonlarının, mutfaklarının, banyolarının, eski binadaki gibi olması gerekiyor. Hatta bazen öyle oluyor ki, evin, kartonpiyerine kadar korunmasını istiyorlar. Mesela yaptığımız bir apartmanda öyle bir şeyle karşılaştık ki; kartonpiyerden koparılmış bir kalıp verdiler bizi ve aynısını istediler. Bu nedenle aynı binadaki her daire de birbirinden farklı olabiliyor.

"Türkiye'de kriz yok"

* Piyasadaki durgunluk sizi nasıl etkiliyor?

Biz, konsept bir iş yapıyoruz. Bütün sektör krizden, durgunluktan bahsediyor ama aslında böyle bir şey yok. Doğru yerde doğru iş yapıyorsanız krizden bahsetmezsiniz. Fakat bizim başka bazı sorunlarımız var. Bunların başında da  TOKİ  nedeniyle şirketlerin iş alamaması geliyor. Hammadde girişlerinin pahalı olması da diğer bir

Ebru ERDOĞAN / Sabah