Notre Dame Katedrali’nin son hali böyle görüntülendi!

Notre Dame Katedrali’nin son hali böyle görüntülendi! Notre Dame Katedrali’nin son hali böyle görüntülendi!

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Notre Dame Katedrali'nde geçtiğimiz günlerde yangın çıkmıştı. Notre Dame Katedrali'nin yangından sonraki hali böyle görüntülendi...


Fransa’nın başkenti Paris’in simgelerinden Notre Dame Katedrali'de geçtiğimiz yıllarda yangın çıkmıştı. Yangın 500 itfaiyecinin müdahalesiyle 8.5 saatte söndürüldü. Büyük zarar gören, çan kulesi ve çatısı çöken katedralin yenilenmesi için milyarderler bağış yaptı.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Paris’in en önemli yapılarından Notre Dame Katedrali’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Önceki gün 18.50’de başlayan 93 metreye kadar ulaşan yangın dün sabaha karşı 03.20’de söndürüldü. Kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü.

500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı. Tüm dünyadan Fransa’ya ‘Geçmiş olsun’ mesajları gelirken, yangının söndürülmesinin ardından Notre Dame’ın yenilenmesi için milyarderler bağışta bulundu.

Fransa’da tarihi eserler ilgili çalışmalarda bulunan Miras Vakfı, katedralin restorasyonu için yardım kampanyasına başladı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron yangını ‘trajedi’ olarak niteleyerek “Katedrali birlikte yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu. Salma Hayek’in eşi Francois-Henri Pinault’nun katedralin restorasyonu için 100 milyon Euro bağışlayacağını açıklamasının ardından, diğer Fransız milyarderler art arda bağış yapacaklarını ifade etti.

Louis Vuitton’un sahibi Bernard Anault 200 milyon Euro, Fransız kozmetik devi L’Oreal’in kurucusu Bettencourt Ailesi 200 milyon Euro ve Fransa merkezli petrol şirketi Total 100 milyon Euro bağış yapacaklarını ifade etti. Toplanan rakam kısa sürede 600 milyon Euro’ya ulaştı.

Paris Savcısı, yangının çıkış nedenini öğrenmeye çalıştıklarını ifade ederek, kaza ihtimali üzerinde durduklarını ve kasıtlı bir yangın çıkarmanın söz konusu olmadığını dile getirdi. 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Notre Dame yangınında gündeme gelen en önemli soru, ‘yangına neden yavaş müdahale edildiği’ idi. Söndürme çalışmalarında insansız hava araçları ve robotların da kullanıldığı, ancak yapıda çökmeyi engellemek için söndürme faaliyetlerinde acele edilmediği kaydedildi.

Yangın söndürme uçaklarının ve helikopterlerin tarihi yapıya zarar verebileceği gerekçesiyle kullanılmadığı kaydedildi. 

856 yıllık geçmişe sahip Notre Dame Katedrali, yüzlerce yıllık sanat eserlerine ve Roman Katolik dünyası için büyük önem taşıyan hazinelere ev sahipliği yaptı. Bazıları 800 yıllık tarihi eserler de yangında zarar gördü.