12 / 08 / 2022

Ofisler ve oteller konuta dönüşebilmeli!

Ofisler ve oteller konuta dönüşebilmeli!

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS), Başkanı İsmail Özcan yaptığı açıklamada ofis ve otel binalarının konuta dönüşümünün gerekli olduğunu söyledi.Ofisler ve şehir içi oteller, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecinin en fazla etkilediği iki gayrimenkul tipolojisi şeklinde karşımıza çıkıyor. Yaşanan bu farkındalıkla Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS), koronavirüsün etkilediği şehir içi otellere ve kiracı sıkıntısı çeken ofislere yönelik olarak imar planı ve imar durumu güncellemesi gerçekleştirilerek, bu yapıların konuta dönüşebilmelerinin önünün açılması gerektiğini belirtti.

Tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgınıyla ‘şehir otelleri’ ve ‘ofisler’, ciddi bir boşluk ile karşı karşıya kaldı. COVID-19 sebebiyle iş seyahatlerinin,düzenlenen fuarların, kongrelerin durması, gerek yurt içi ve gerekse de yurt dışı turizm hareketinin yavaşlık kazanmasıyla şehir otelleri, müşteri sıkıntısı yaşamaya başladı. Diğer bir taraftan, mekanlara bağlı şekilde çalışmanın son on senede gündemden düşmesiyle birlikte zorunlu bir ihtiyaç olmaktan çıkma yolunda ilerleyen, ve pandemi nedeniyle çalışanların uzaktan çalışmaya başlamasıyla ıssız hale gelen ofisler de kiracı sıkıntısı yaşıyor.

Ofisler ve oteller konuta dönüşebilmeli!
 
Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS), imar planlarında ‘ticaret’ lejandlı arsalarda hayata geçirilmiş ofisler, ‘turizm’ veya ‘ticaret’ lejandlı arsalar üzerine yapılmış otellerin, belediye meclisinde kabul edilecek olan imar planı tadilatlarıyla, konuta dönüştürülebilmesine olanak sağlanmasını önerdi. Atıl durumdaki otel ve ofislerin yatırımcılarına ekonomik kayıp yarattığına değinen GAPAS Başkanı İsmail ÖZCAN, günümüzün ve yakın geleceğin göstergeleri çerçevesinde, ofis ve otel binalarının konutlara dönüştürülmesinin gerekli olduğunu belirtti. İsmail Özcan, yaşanacak bu dönüşümün, son senelerde azalmış olan yeni konut üretimiyle olası kısa sürede ortaya çıkacak olan konut açığının kapatılmasında destek olabileceğini, bu binaların atıl kalmaktan kurtarılarak, tekrar ekonomiye kazandırılacağını dile getirdi.

Ofisler ve oteller konuta dönüşebilmeli!
 
Arzın kısıtlı duruma gelmesi ve artan faizlerle beraber konut satış fiyatlarının ve kiraların, enflasyon oranı üzerinde artma eğiliminde olduğu söyleyen İsmail Özcan, “Gerçekleştirdiğimiz son GAPAS Serbest Kürsü etkinliğinde, giderek boşalan ofis binalarını masaya yatırdık; ofis binaları için atıl kalmaktan kurtulmanın en hızlı yolunun, imar planı tadilatıyla hem çalışmanın hem de yaşamanın birlikte sağlandığı binalara dönüşebilmelerinin sağlanması olduğunu tespit ettik. Paylaşımlı ofisler artık giderek yaygınlaşmaya başladı, firmaların çalışma mekânı arayışı için iyi bir alternatif oldular; dönüşebilecek ofis binalarında ihtiyaç kadar bir alan için belli katlar bu şekilde düzenlenebilir, diğer katlarda da konut planlaması yapılabilir. Belediye meclislerinde alınacak imar planı tadilatı kararı, bu dönüşümü hızlıca sağlayabilecektir” şeklinde konuştu.

Son satışlar, yeni konut üretimini zorunlu kılıyor!