Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!

Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!

Üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren kira fiyatlarında son durum ne oldu? İşte il il kira fiyatları...Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs süreci sebebiyle uzaktan eğitimle geçen koskoca bir seneden sonra, üniversitelerin 13 Eylül 2021 tarihinde açılacağı müjdelendi. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, hem pandemi sebebiyle konutlarını boşaltanlar hem de bu sene üniversite sınavına girenler ileriki günlerde ev arayacak. Fakat kiralık konut piyasasına bakıldığında tablo pek de iç açıcı görünmüyor. Yeni inşaatlardaki azalma ve dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde kimi şehirlerin yoğun talep görmesi sebebiyle kiralık evlerde arz azaldı, fiyatlar da zirve yaptı. 

Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, pandemi sürecinin ve deprem tecrübelerimizin artması ile beraber kişilerin konut tercihlerinin değişilkik gösterdiğiniz, bununla beraber de özellikle bazı konum ve özellikteki konutların kira değerlerinin arttığını dile getirdi. Mersin, Antalya ve Muğla'daki artışlara değinen Makbule Yönel Maya, “Pandemi ile birlikte bu bölgelerde belki de ilk defa bu kadar uzun süre yaşanma sürelerine ulaşılması kira artışında etkili oldu. Eylülde üniversitelerin yüz yüze eğitime geri dönmesi ile birlikte rakamlar bir miktar daha artabilir” şeklinde konuştu.

EN PAHALI ŞEHİR HANGİSİ?

Merakla beklenen araştırma sonuçlarına en fazla kirayı mega kent İstanbul’da eğitim gören öğrenciler ödüyor. Açıklanan rakamlara göre, 100 metrekarelik bir konut için Beşiktaş ilçesinde 3 bin 900 TL, Kadıköy ilçesinde 3 bin 700 TL isteniyor. Avcılar ilçesinde bu rakam 2 bin TL oluyor. Egenin incisi İzmir’de aynı büyüklükte olan bir konutun kira bedeli 1.200 TL ile 2 bin 500 TL arasında farklılık gösteriyor. Başkent Ankara’da 1.600 TL'den başlıyor, 2 bin 500 TL'ye kadar yükseliyor. En düşük kiralara bakıldığında Trabzon, Çorum, Sivas düşük bedellerle dikkat çekiyor.

Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!

O ŞEHİR İLK SIRADA

Şehirlerin geneline bakıldığında ise en fazla kira artışı Eskişehir ilinde yaşandı. Kentte son 1 senede kira artışı yüzde 37.95'e ulaştı. Öğrenci ili Eskşişehir’i yüzde 29.09 oran ile başkent Ankara, yüzde 27.61 ile tatilcilerin gözdesi Antalya, yüzde 27.21 ile Muğla ili, yüzde 22.22 artış oranı ile Kahramanmaraş ili, yüzde 22.07 artışla  Mersin, yüzde 21.74 artış oranıyla Hatay, yüzde 21.18 oranla Adana, yüzde 20.89 ile mega kent İstanbul, yüzde 16.62 ile Aydın ili, yüzde 14.72 ile Egenin incisi  İzmir  izledi.

İŞTE KİRA BEDELLERİ

Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!

Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!

Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!

YURT FİYATLARI NE KADAR?

Yurtlarfiyatlarcom kurucusu Tuğrul Arslan yurt fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tek kişilik odaların ücretlerinde yüzde 25-30’ları bulan bir artış söz konusu. 2 ve 3 kişilik odalarda ortalama yüzde 20’lik bir artış görülmekle birlikte 4 ve 6 kişilik odalardaki artış yüzde 10-15 civarında” şeklinde konuştu.

68 BİN LİRAYA YÜKSELİYOR

Fiyatları en uygun olan yurtların Trabzon ve Konya’da bulunduğunu dile getiren Arslan, fiyatları yüksek yurtların da, İzmir,  Ankara  ve İstanbul'da olduğunu söyleyere, şunları kaydetti: “İstanbul genelinde yurt fiyatları 9 bin TL ile 68 bin TL arasında değişiyor. İstanbul’un en pahalı yurtları Beşiktaş, Zeytinburnu ve Kadıköy ilçelerinde. Bu ilçelerde öğrenci yurdu fiyatları ev kiralarına yaklaşıyor. Avcılar, Maltepe ve Beykoz’da ise görece daha uygun fiyatlı yurtlar bulmak mümkün. Öğrenci yoğunluğunun en fazla olduğu Üsküdar, Beşiktaş, Kadıköy, Fatih gibi ilçelerde ise ortalama yurt fiyatları yıllık 18 ile 32 bin TL civarında. Ankara genelinde özel yurt fiyatları 8 bin ile 48 bin TL arasında değişiyor. Çankaya, üniversite kampüslerinin en yoğun olduğu ilçe olduğu için diğer ilçelere göre daha pahalı, en yüksek fiyatlar da bu bölgede. Yıllık fiyatlar Altındağ’da 9-30 bin lira, Gölbaşı’nda 8-26 bin lira, Yenimahalle’de 13-35 bin lira, Etimesgut’ta 20-28 bin lira, Keçiören’de 13 bin 500-18 bin lira arasında değişiyor. İzmir’de ise işletmelerce Balçova’da 20-30 bin lira, Bornova’da 17 bin 500-44 bin lira, Buca’da 17 bin 500-24 bin lira, Çiğli’de 8-16 bin lira, Karşıyaka’da 19-28 bin lira, Urla’da 15-20 bin lira talep ediliyor.”

KORONAVİRÜS ETKİSİ

Yurtların pandemi sürecinden etkilendiğini kaydeden Arslan, “Bu süreçte kapanan ya da faaliyet alanını değiştirip otel, apart gibi işyerlerine dönüşen yurtlar oldu. Kapanan yurtlar yerine yeni açılan yurtlar önceki yıllarda oluşan arzı dengeleyecektir ancak 2020 yılında üniversiteyi kazanan öğrenciler ilk kez bu yıl yurtta kalacakları için normalin 2 katına yakın bir talep oluşmasını bekliyoruz” dedi. Pandemi ile tek kişilik odalara talebin arttığını belirten Arslan, “Pandemi dolayısıyla kapasitelerini azaltan öğrenci yurtları bu yıl daha az sayıda öğrenciye hizmet vereceklerinden masraflarını karşılamak için yurt fiyatlarını da artırdılar” dedi.

Öğrenciler dikkat! İşte il il kira fiyatları!