11 / 08 / 2022

Okluk Koyu turizme kapatılacak mı?

Okluk Koyu turizme kapatılacak mı?

Çevre ve şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için inşa edilen Yazlık Saray’ın çevresindeki turizm işletmelerinin tahliyesine karar verdi.Marmaris’in Okluk Koyu’nda yaklaşık 3 senedir devam eden ve yapım aşamasında binlerce ağacın kesilmesine neden olan 300 odalı Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konuk Evi’nin inşaatı devam ediyor. Cumhuriyet'ten Muhammed Özmen'in haberine göre, Çevre ve şehircilik Bakanlığı, Yazlık Saray’ın çevresindeki turizm işletmelerinin tahliye edilmesine karar verdi. Restoranlarını kapatmak için çalışmalara başlayan işletme sahipleri, Okluk Koyu’nun turizme kapatılmasından büyük kaygı duyuyor.

Geçtiğimiz sene Aralık ayında Marmaris Kaymakamlığı tarafından koyda bulunan 4 restoran işletmesine “Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak amacıyla kamu yararı kararı alınmıştır” ifadesiyle resmi yazı yollanmış ve hak sahipleri, arazilerinin bedeli için pazarlık için  kaymakamlığa davet edilmişti. Bakanlığın aldığı kamulaştırma kararı kapsamında 1 restoran işletmecisi teklifi kabul ederken diğer 3 işletmeci de konuyu yargıya taşıdı. 3 işletmenin açtığı dava devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, işletmelerin 15 gün içerisinde boşaltılması için tahliye yazısı gönderdi. İşletme sahipleri, kararın ardından restoranlarını kapatmak için hazırlanmaya başladı.

Mahkeme sürüyor

Cumhuriyet gazetesinin ulaştığı bir işletme sahibi, “Mahkeme sürerken tahliye kararı verildi. Bu ülkede her şey olabiliyor. Biz şuan restoranlarımızın önündeki çardakları sökmeye başladık”” şeklinde konuştu. Kendi topraklarındaki işletmelerinden zorla çıkarıldıklarını belirten işletme sahibi, “Burada önce rahatsız edici hareketlerle koyu boşalttılar. Sürekli ‘Cumhurbaşkanı geliyor, koyu boşaltın’ diyerek insanları soğuttular. Güvenlik güçleri, bazı günler ağır silahlarla atış yaparak huzursuzluk çıkardılar. İnsanlar kendilerini bu koydan çekmeye başladı. Her yıl Kasım ayında biten tekne sezonu, bu yıl Eylül ayında bitti. Koya yakın bir köyde bulunan iskelenin de boşaltılması için emir gönderildiğini duyduk. Koyun turizme tamamen kapatılmasından endişe duyuyoruz” şeklinde konuştu.