Ömer Faruk Kavurmacı tahliyesini istedi!

Ömer Faruk Kavurmacı tahliyesini istedi! Ömer Faruk Kavurmacı tahliyesini istedi!

Tahliyesini isteyen tutuklu sanık Ömer Faruk Kavurmacı, "FETÖ’nün gizli illegal amacından haberim olsa TUSKON’un yanından geçmezdim. Basiretimiz bağlanmış, ağzımızın payını aldık" dedi.Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve aralarında Ömer Faruk Kavurmacı'nın da yer aldığı 20’si tutuklu 86 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanık Kavurmacı, "FETÖ’nün gizli illegal amacından haberim olsa TUSKON’un yanından geçmezdim. Basiretimiz bağlanmış, ağzımızın payını aldık." diyerek tahliyesini istedi. Sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddetti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Cumhuriyet savcısı, eksik hususların giderilmesini ve tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. 

Davada Ömer Faruk Kavurmacı ya da söz veridldi. Kavurmacı da 19 aydır tutuklu olduğunu, TUSKON 5. Olağan Genel Kurulu’na katılma, yönetim kuruluğu üyeliği, hediye kuponlardan dolayı suçlandığını, aleyhine hiçbir suçun olmadığının dosyada sabit olduğunu savundu.

Sanık Kavurmacı, soruşturma kapsamında 15 Temmuz’dan sonra yönetim kurulu üyesi olan 3 kişinin tahliye edildiğini söyledi. Kavurmacı savunmasında şunları söyledi: "TUSKON’da yönetim kurulu üyesi ve tutuklu olan benden başka kimse yok. 5. Olağan Genel Kurula katılmak, kuvvetli suç şüphesi olarak kabul edilmiştir. Benden sonra istifa edenlere suç isnadında bulunulmamıştır. Hepsinden önce istifa ettim. Kuvvetli suç şüphesinin olması ve tutukluluğun devam etmesi yasaya aykırıdır. Mağazalardan yapılan hediye kuponların şahsımla ilgisi yoktur. Babam Mustafa Şevki Kavurmacı, tekstil ve inşaat sektörü ayrımını ifade etti. Babam beynine kan pıhtısı gitmesi nedeniyle 2008 yılında beni yönetim kurulu başkanı seçti, beni kendisi yetiştirmiştir. 2015 yılına kadar tekstil işiyle ilgilenmedim. Ahmet Sait Kavurmacı’yla ilgili iddiaların bana yöneltilmesini kabul etmiyorum. Yapılan yazışmalar tekstil ile ilgilidir." 

"Basiretimiz bağlanmış, ağzımızın payını aldık" 

Mahkeme Başkanı Ali Öztürk, "O yazışmalarda A.S.K. ve Ö.F.K’ye bu kadar tosun, bu kadar para yazıyor. Böyle görev paylaşımı oldu mu?" diye sordu. 

Sanık Kavurmacı da kendisinin tekstil ile ilgilenmediği için bu konuyla bilgisinin olmadığını, kendisinin şahsi olarak kurbanlarını Suffa Vakfı’na verdiğini, devletin kurumlara yaptığı soruşturmaların tamamlandığını, şirketlerinden ihanet şirketlerine bir kaynak aktarımı yapılmadığını, mahkemeden kendisini Ömer Faruk Kavurmacı olarak, şahsıyla ilgili eylemlerden dolayı yargılamasını istedi.

Ağabeyi Ahmet Sait Kavurmacı veya başkalarının yaptıklarından dolayı kendisinin sorumlu tutulamayacağını savunan sanık Kavurmacı, "Ben sanayici olarak ekmeğimin peşinden koştum. FETÖ’nün gizli illegal amacından haberim olsa TUSKON’un yanından geçmezdim. Basiretimiz bağlanmış, ağzımızın payını aldık. Ben tutuklanmadan küçük kızım 6 aylıktı, şimdi 25 aylık, babasını tanımıyor. Epilepsi hastasıyım. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, tahliyemi talep ediyorum." diye konuştu.

Mahkeme, ara kararını yarın açıklayacağını belirterek, duruşmayı bitirdi.