Ömürlük evler: yaşlılık zamanları

Ömürlük evler: yaşlılık zamanları

İngiliz Hükümeti, 2013 yılına kadar bütün evlerin engelli ve yaşlılar için uygun hale getirilmesini istiyor. Bu Jon Neale'nin bildirdiği gibi inşaatçıları gerilime iterken diğer tarafta Barındırma Bakanı Caroline Flint inşaat faaliyetleri için ilk iş olar

Geçen ayın sonlarına doğru, Toplum Bakanı Hazel Blears 2013'ten itibaren Ömürlük Evler'in standartlarının İngiltere'de zorunlu olacağının sinyallerini vererek inşaatçıları şoke etti.
Hükümet 2011'den itibaren bütün sosyal konutlarda evlerin yaşlılar ve engelliler için uygun olmasını sağlamak için tasarlanan standartlara uymaya kesinlikle zorlayacak. Eğer özel sektör 2013'e kadar "pazar ihtiyaçları veya beklentilerini karşılayamazsa" hükümet zemin kat tuvaletleri ve tekerlekli sandalye dönüş alanı gibi kriterleri empoze etmek için "ilave yönetmelik ileri sürecek." Dahası, resmi görevlilerin Ömürlük Evler'i gerçekleştirmek için endüstriyle beraber çalışacaklarını söylemelerine rağmen, bunların değişmez olduklarını kabul ettiklerinden, kesin kriterler üzerinde görüş alışverişinde bulunulamayacak. Çoğunluğun yaşlılar için barınmanın bir problem olduğuna katılmasına rağmen, inşaatçıların maliyetler ve politika değişikliği hakkında görüş alışverişi eksikliği hakkında kaygıları bulunuyor.
Öyleyse hükümet bunu niye yaptı? Standardı destekleme görevini Joseph Rowntree Vakfı'ndan alan Habinteg Barındırma Birliği, 1991'de 16 adet kriter belirledi.
Habinteg başkanı Mike Donnelly standartın neden gerekli olduğunu şöyle açıklıyor: "Hala daracık, ulaşımsız kutular inşa ediyoruz ve bunların hizmet etmesi gereken nüfusu düşünmüyoruz. Bu sadece yaşlılarla ilgili değil, küçük çocuğu olan aileler veya genç bir engelliyle de ilgili. İnşaat endüstrisi için gerçek zorluk barınmanın amaçla örtüşmesidir. Daha iyi olanlar bunu pazarda bir fırsat olarak görecekler."
Ancak şimdiye kadar, bu evleri inşa edecek endüstri ortak kaygılarda birleşti. Standartlar ekonomik barınma ve 2016 sıfır-karbon hedeflerinin yanında inşaatçıların üzerinde yeni bir yük gibi görülüyor, ve bu sefer fikirlerinin bile alınmadığını söylüyorlar.
İnşaatçılar bu ek maliyetlerin arsa değerlerini aşağı çektiğini ve kâr marjlarını kırptığını söylüyorlar, hükümetin 2020'de 3 milyon ev hedefine ulaşma olasılıkları azalıyor.
Home Builders Federation dış ilişkiler direktörü John Slaughter: "Bu endüstri için yeni bir maliyet katmanı ve tüketicilerin bunu isteyip istemediği belirgin değil. Bir tekerlekli sandalye için dönüş dairesi bazıları için gerekli olabilir, fakat ilave maliyet çıkaran gereksiz bir mekana da yol açabilir. İnsanlar bunu istiyor mu?" diye soruyor.
Hükümet de standartların uygulanmasından beklenen maliyetin konut başına ebat, tasarım ve inşaatçının deneyimine bağlı olarak 545£'tan 1.615£'a kadar değişebileceğini belirtiyor. Bu ek maliyetin çoğu bir avuç şey için hesaplandı- genel zemin alanını genişletmek ve giriş seviyesinde bir tuvalet, duş drenajı ve yatak için alan sağlamak. RICS tarafından yapılan hesaplamalara göre bunların herbiri tahmini 547£'un, 100£'tan 150£'a kadarını kapsıyor.
Cyril Sweett danışmanlığın sürdürülebilirlik servisi direktörü Adam McTavish: "Ömürlük Evler hakkındaki konulardan biri de bazı belirli arazi ve ev tasarımı tiplerinde standartlara ulaşmanın daha zor olabileceğidir" diyor.
Gerçekten, sözü geçenler zemin kat fonksiyonları veya banyoda bir vinç için belirli bir zemin alanı ve giriş gerektirdiğinden daha küçük birimler için fazla katı kalıyor.
Ayrıca kriterlerden bazılarının varolan plan yönetmeliğiyle uyuşması zorluk taşıyor. Örneğin, alan ihtiyacının artması yanında araç park alanları ve ön kapılar arasındaki uzaklığı en aza indirgemek isteği hükümetin araç bağımlılığın azaltma ve konut yoğunluğunu arttırma girişimleriyle çelişecek gibi görünüyor.
Miller Homes'da bölüm direktörü ve yönetmeliğin inşaat standartlarına dahil edildiği İskoçya'daki standartlara göre ev inşasında deneyimli olan Steve Wielebski: "Ev başına 1.500£ - 2.000£ arası gerektiğini ve daha küçük evlerde genellikle daha fazla maliyetli olduğu sonucuna vardık. Birim büyüdükçe, yer sağlamak kolaylaşıyor, dar girişli evlerde ise özellikle zorluk çıkıyor." Wielebski tasarım anlamında güçlü bir yeniden değerlendirmenin gerekli olduğunu belirtiyor, ancak inşaatçıların ve müşterilerinin standartlar karşısında çelişik tutumları olduğunu da ekliyor.
Hükümetin duyurunun yanısıra bastığı Ömürlük Evler, Ömürlük Komşuluklar belgesine kısa bir göz atmak yeni standartlar üzerinde neden bu kadar sert olduğu hakkında -yaşlıların sayısındaki hızlı artış yanında - başka bir ipucu veriyor. Görünüşe göre , 1994'de engelliler için yapılan uyarlamalarda £350m harcandı, bunun £210m'u vergi mükelleflerinden geliyordu- geliştirmecilerin sadece daha geniş pahalı evler inşa etmesiyle indirgenebilir bir tablo.
Bazı belgelere göre bu sandartta ev inşa etmek tasarruf ettiği miktardan 400.000£ fazlaya mal olacak. Ancak, daha önemlisi tasarruf toplumun cebine girerken, ek maliyete özel sektör katlanacak.
Ömürlük evler: Püf noktaları
- Yemek ve yaşam mekanlarında tekerlekli sandalyenin dönmesi için alan olmalı-ve diğer yerlerde bunlar için yeterli alan bırakılmalı.
- Tasarım gelecekte konulacak bir merdiven asansörü, kat asansörü ve yatak odasından banyoya kadar bir asansör hazırlığını içermeli.
- Üç ya da daha fazla yatak oadası olan evlerde giriş seviyesinde gelecekte konulacak bir duş için drenaj hazırlığı olan, tekerlekli sandalye ulaşımına uygun bir tuvalet bulunmalı.
- Ortaklaşa kullanılan merdivenler kolay ulaşılabilir, asansörler tamamen ulaşılabilir olmalı.
- Araç parkı enden 3,3 m genişletilebilmeli ve eve uzaklığı en aza indirgenmeli.
- Bütün girişlere ulaşım aynı seviyede veya çok az bir eğimle olmalı.
- Zemin seviyesinde bir yaşam odası ve potansiyel bir yatak mekanı sağlanmalı.
- Sabit eşyalar, tesidat ve kontrol düğmeleri herkesin kullanabileceği bir yükseklikte olmalı.
Kaynak: emlak.mynet.com