Otoyolun açılması İzmir konut sektörünü yüzde 40 hareketlendirdi!

Otoyolun açılması İzmir konut sektörünü yüzde 40 hareketlendirdi! Otoyolun açılması İzmir konut sektörünü yüzde 40 hareketlendirdi!

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Otoyolun açılması ve faizlerdeki indirimle İzmir'de gayrimenkul piyasası yüzde 30-40 hareketlendi" dedi...Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmelerin, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun  İzmir  konut sektörüne etkilerinin ve Folkart tarafından hayata geçirilen projelerin anlatıldığı basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türkiye'nin en önemli sektörülerinden olan inşaatın Türkiye'deki sektörlerin yüzde 30'u ile iş yaptığını ifade eden Sancak, inşaatın Türkiye'nin GSMH'sinin yüzde 8'ini oluşturduğunu söyledi. 

İnşaattaki hareketliliğin ülke ekonomisinin hareketliliği manasına geldiğini kaydeden Sancak, yüzlerce alt sektörü etkileyen inşaat alanında ciddi bir istihdam oluşturulduğunu belirtti.

Sancak, kamu bankalarının öncülüğünde konut kredilerinin ağustos başında yüzde 0,99'a düşürülmesinden bahsetti. Sancak, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

"Son bir yılda maalesef faiz oranlarının yüksekliği sektörü olumsuz etkiledi. İnsanlarımız genelde biriktirdiği paranın üzerine kredi çekerek ev sahibi oluyor ancak yüksek faiz nedeniyle ev alımı ertelendi, durduruldu. Faizlerin yüzde 0,99'a çekilmesi sektörü ciddi anlamda olumlu etkiledi. İzmir'de de bunu birebir hissettik. Ekimde bunu daha fazla hissedeceğiz. Ekim başında enflasyon oranı açıklandığında düşük rakam gelecek. Bunlar piyasalara ciddi anlamda moral veriyor ve insanların alım iştahını artırıyor."

Sancak, son 1,5 yıldır ekonomik anlamda durgunluk yaşandığını söyledi, Sancak bu zor sürecin geride kaldığını her geçen ay güzel haber geldiğini, satın alma iştahının güzel haberlerle perçinleşeceğini açıkladı. 

Konut müşterisinin artık ev almaya hazır hale geldiğini söyleyen Sancak, düşük faiz ve ekonomik göstergelerin iyiye gitmesinin bunda etkili olduğunun altını çizdi. Sancak, konut satışlarındaki hareketlilikle stokların eriyeceğini kaydederek, bu sayede sektörün toparlanacağını ve yeni konutların inşa edileceğini söyledi. 

"İzmir'de konut piyasası hareketlendi"

Mesut Sancak, İstanbul ile İzmir arasında 8,5 saati bulan seyahat süresini 3,5 saate düşüren otoyolun (İstanbul-İzmir Otoyolu) 4 Ağustos'ta açıldığını hatırlarrı. Sancak şunları söyledi;

"Otoyolun açılması İzmir'i İstanbul'da, Bursa ve Balıkesir gibi illerle iç içe hale getirdi. İstanbul'da 3 saatte, Bursa'dan 2 saatte buraya gelinebiliyor. Bu tip yatırımlar insanların İzmir'e ilgisini artırıyor. Ayrıca Ankara-İzmir hızlı tren hattı, Çanakkale kuzey otobanı, Antalya-İzmir otobanı İzmir'i Türkiye'ye bağlayacak önemli projelerden. İstanbullu gidecek yer arıyor. İstanbul'da yaşayanların gidebileceği en güzel şehir İzmir'dir. Güneşi, denizi, termali, ulaşım imkanları, tarımı ile eşsiz bir şehir İzmir."

Son aylarda İzmir gayrimenkul piyasasındaki hareketliliğin ciddi arttığını ifade eden Sancak, "Otoyolun açılması ve faizlerdeki indirimle İzmir'de gayrimenkul piyasası yüzde 30-40 hareketlendi. Bizim projemizdeki hareketlilik ise yüzde 100 artış gösterdi" dedi.

"Yabancıların İzmir'e ilgisi arttı"

Sancak, yılın 8 ayında yabancılara konut satışının 2018'in aynı dönemine göre yüzde 50'ye varan oranda arttığını ve 27 bini aşkın konut satıldığını ifade etti. 

"Yabancı yatırımcıların konut alımında İzmir'e ilgisi enteresan şekilde arttı. Yabancı konut alımında direksiyonu İzmir'e kırdı." diye konuşan Mesut Sancak, İzmir'de konut yatırımının yabancıların önemli ölçüde ev aldığı İstanbul'a göre daha avantajlı olduğunu belirtti.

İzmir'in adeta yabancıların yeni keşfettiği bir kent olduğunu belirten Sancak, burada konut fiyatlarının İstanbul'a göre daha avantajlı olduğunu vurguladı.

Folkart olarak son dönemde yabancıya satış oranını önemli ölçüde artırdıklarını ifade eden Sancak, "Müşterilerimiz genelde Avrupalı. New York'tan Kanada'ya ve Avrupa ülkelerine kadar önemli bir müşteri çeşitliliğimiz var. Ayrıca Körfez'den de ciddi sayıda müşterilerimiz söz konusu. Avrupalı hem kullanım hem yatırım amaçlı, Körfez'dekiler ise yatırım amaçlı alıyor" şeklinde konuştu.

"İzmir'de ekonomide ve konut satışlarında ivme yakaladı"

Mesut Sancak, İzmir'in uluslararası emlak danışmanlık ve değerlendirme şirketi Knight Frank'ın hazırladığı ve kısa süre önce açıklanan "Global Residential Cities Index"te zirvede yer aldığını söyledi. Sancak, "2017'nin 2. çeyreği ile 2018'in 2. çeyreği arasında yer alan bir yıllık dönemi kapsayan çalışmaya göre İzmir, konut fiyatlarındaki yüzde 16,2'lik artışla 2. sırada yer aldı" diye konuştu.

Şehrin beyaz yakalıların gözdesi olduğunu ve 2008-2018 döneminde tüm Türkiye'den bir milyon 305 bin kişinin ikamet adresini İzmir'e taşıdığını ifade eden Sancak, İzmir'e göç veren illerin başında İstanbul, Manisa,  Ankara  ve Antalya'nın geldiğini belirtti. 

Sancak, İzmir'in, hem ekonomik büyüme hem de gayrimenkul sektörü açısından önemli bir ivme yakaladığını söyleyerek, kentte istikrarlı bir büyümenin söz konusu olduğunu ifade etti. 

Sancak, yeni ulaşım imkanlarıyla kente ilginin daha da artacağını dile getirerek, son dönemde operasyonlarını İzmir'e taşıyan uluslararası şirketlerin sayısının da hızla arttığını söyledi. Sancak, her geçen gün daha fazla kişinin hem yaşamak hem çalışmak için İzmir'i tercih ettiğini ifade etti ve "Bu ilginin gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyacağı kesin. Türkiye son yıllarda İzmir'i konuşuyor, önümüzdeki dönemde de İzmir'in sunduğu fırsatları konuşacak." yorumunu yaptı.