07 / 08 / 2022

Özak GYO'ya özel sektörün en yüksek kredi notu!

Özak GYO'ya özel sektörün en yüksek kredi notu!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR-Eurasia Rating, Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın ulusal ve uluslararası düzeyde yatırım yapılabilir kategorisindeki notunu yükseltti.Sektörün önde gelen firmaları arasında yer alan Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın, ulusal ve uluslararası ölçekte yatırım yapılabilir kategorisindeki konumu yükseldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları arasında yer alan JCR-Eurasia Rating, Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı için yürüttüğü kredi derecelendirme sürecini tamamlayarak Özak GYO'nun uzun vadeli ulusal notunu ‘AA (Trk)’ ve kısa vadeli ulusal notunu ise ‘A-1+ (Trk)’ şeklinde belirledi. Notlara ilişkin görünümleri de ‘stabil’ şeklinde açıklandı. Yaşanan bu gelişmeyle Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın gayrimenkul sektörünün güçlü ve güvenilir markaları arasında yer aldığı kredi notunu artmasıyla bir defa daha teyit edildi.  JCR-Eurasia Rating’in değerlendirme notunun duyurmasıyla beraber Özak Gsyrimenkul Yatırım Ortaklığı, gayrimenkul yatırım ortakları arasında kredi notu en yüksek olan özel sektör temsilcisi oldu.

Özak GYO ya özel sektörün en yüksek kredi notu!

AHMET AKBALIK: ÜLKEMİZİN POTANSİYELİNE İNANIYORUZ

Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “İyi çeşitlendirilmiş portföy yapımız sayesinde sağlam bir finansal yapımız ve nakit akış gücümüz var. Gayrimenkul portföyümüzün önemli bir bölümü kira geliri getiren gayrimenkullerden oluşuyor. Uzun vadeli ulusal notumuzun ‘AA (Trk)’, kısa vadeli ulusal notumuzun ise ‘A-1+ (Trk)’ olarak artırılması şirketimize duyulan güveni bir kez daha pekiştirdi. Yükselen kredi notumuzla birlikte Emlak Konut GYO ve Halk GYO’nun ardından genel sıralamada kredi derecesi en yüksek üçüncü gayrimenkul geliştiricisi olurken, özel sektör temsilcisi gayrimenkul geliştiriciler arasında ise birinci sıraya yerleşme başarısı gösterdik. Başarılarımızı sürdürülebilir bir zeminde yönetmek adına pandemi döneminde bile yeni projeler üretme konusunda çalışmalarımızı sürdürdük ve pandeminin güç koşullarında konumumuzu güçlendirme başarısı gösterdik. Kurum kültürümüz ve yıllara dayanan bilgi birikimi ve uygulama pratiğimiz sayesinde bugüne kadar konut, ticari alanlar, otel ve ofis alanında birbirinden nitelikli gayrimenkul projeleri ürettik ve gelecekte de üretmeye devam edeceğiz. Sürdürülebilir gelir yaratma üzerine kurulu iş modelimiz sayesinde doğru zaman, doğru lokasyon ve doğru konseptteki projelere ağırlık vereceğiz. Ülkemizin potansiyeline inanıyoruz. Özellikle gayrimenkul sektöründe bizim gibi ihtiyaca yönelik doğru projeler üreten, öngörülü stratejilerle, geniş portföye ve güçlü finansal yapıya sahip firmalara talep her zaman var. Orta ve uzun vadede gelirlerimizin artması, beraberinde yeni istihdam olanaklarının oluşturulması ve ülkemiz ekonomisi için yeni değerler yaratılması şirketlerimiz için öncelik olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

JCR-Eurasia Rating’in Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı için 2019'da açıkladığı kredi notu da Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu ‘A+ (Trk)’, Kısa Vadeli Ulusal Notu’nu da ‘A-1 (Trk)’ olmuştu. İki seneye yakın bir zamandır dünya gündemini meşgul eden koronavirüse rağmen Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı pozisyonunu korumakla kalmayıp kredi notunu da yükseltti.

 

Özak GYO'nun uzun vadeli kredi notu AA!