Pandemi arsa talebini yükseltti!

Pandemi arsa talebini yükseltti!Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, pandemi sonrası bahçeli yaşam ve arsa talebinde olan artışı değerlendirdi...


Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, pandemi sonrası bahçeli yaşam ve arsa talebinde olan artışı değerlendirdi...

Geçtiğimiz yıldan itibaren dünyada olduğu gibi toplum olarak bütün alışkanlıklarımızda değişim yaşandı. 
Salgın sonrası müstakil konutlara talebin artması arsa satışlarına yansıdı ve pandemi sürecinden sonra arsalara olan ilgi giderek arttı. Insanların artık daha bağımsız yaşamak istiyor olması, insanlar arası iletişimin azalması bahçeli konut talebi arttırdı. Koronavirüs salgını nedeniyle evlerine kapananlar arsa alıp bahçeli ev yaptırmak için satılık arsa ilanlarına yoğunlaştı. Satılık arsa ilanı aramalarının yükselişe geçmesi ile birlikte satılık arsa fiyatları da yükseldi. İnsanların şehirden doğaya kaçış talebi arttıkça Türkiye genelinde arsa ve tarla yatırımları son yıllarda hızla yükseldi. Özellikle evden çalışabildiğinin farkına varan kişilerin hayatlarını şehirlerden, doğaya yakın bölgelere taşıma kararı almasıyla arsa satışları da hız kazandı. Bunula birlikte pandemi sonrasında gayrimenkul yatırımcılarının yeni rotası arsa ve arazi oldu. Pandemi ile ofis ve yaşam tarzlarının değişmesi, açık hava ihtiyacı, ortak yaşamdan sıyrılma müstakil parsellere talebi yükseltti. Bu süreçte arsa yatırımı yapmak ve kendi evini inşa etmek isteyenler genellikle İstanbul ve İzmir’e yakın illeri tercih etmeye başladı. Özellikle İstanbul’a ortalama 1-2 saat uzaklıkta bulunan lokasyonlara yoğun ilgi oluştu. Bu kapsamda gelişen ulaşım imkanları ile Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ön plana çıktı. Bu 3 ilin yanı sıra Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Sakarya gibi illerde de satılık arsa arazi talebinde yüksek artış yaşandı. Son 1 yılda arazi fiyatları en fazla artış görülen iller ise sırasıyla Antalya,  İzmir  ve  Ankara  oldu. Antalya’da arazi fiyatlarında son 1 yıllık artış yüzde 30, İzmir’de yüzde 28, Ankara’da ise yüzde 24 seviyesinde gerçekleşti. 

Pandemi arsa talebini yükseltti!

Diğer taraftan arsa yatırımı yaparken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Gayrimenkul yatırımı yapmanın ve birikimleri doğru değerlendirmenin en iyi yolu, sektöre hâkim olmanın yanında sektörle bağlantılı para piyasalarını da yakında tanımaktan geçiyor. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru yatırım tercihini yaparak elde edeceğiniz faydayı büyük oranlarda değiştirebilirsiniz. Arsa yatırımı yapmak için de bu noktada çok detaylı bir araştırma ve incelemek yapmak gereklidir. Bir arsanın kazançlı bir yatırım olması için göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır. Bunların en başında vade gelir. Uzun vadede arsa yatırımı her zaman kazandırır. Ama önemli olan, arsa yatırımınızı kısa vadede kazanca dönüştürmenizdir. Bunu ise gelişmekte olan bölgeleri yakından takip ederek, imar durumu hakkında sağlam bilgi edinerek sağlanabilir. Gayrimenkulde daha çok kar etmek isteyen yatırımcılar uzun vadede çok kazandıran arsa alımına yöneldi. Yıllar önce alınan arsalar küçük de olsa yıllar içinde çok değer kazandı ve yatırımcısının yüzünü güldürdü. Bir anda herkesin arsaya başvurması çok az ücretlere alınan arsaları değerli yaptı ve arsaların etrafına yeni yerleşim yerleri kurulunca doğal olarak arsa fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

 

Yüksek faiz politikası konut talebini azaltıyor!