Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolu açıldı!

Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolu açıldı!Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Ortaya koyduğumuz hedefler, yaptığımız projelerle sınırlı değil. İnşallah bunların çok daha büyüğünü, güzelini ülkemizin kalkınmasına katkı koyacak çok daha büyük projeleri hep birlikte yapıp bitireceğiz" dedi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ortaya koydukları hedeflerin yaptıkları projelerle sınırlı olmadığını belirterek, "Bunların çok daha büyüğünü, güzelini ülkemizin kalkınmasına katkı koyacak çok daha büyük projeleri hep birlikte yapıp bitireceğiz." dedi.


Karayolları Genel Müdürlüğünce yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü dahil) Otoyol Projesi Odayeri-Paşaköy kesimi işi kapsamında yapılan Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolunun trafiğe açılması nedeniyle tören düzenlendi.


Törende konuşan Bakan Arslan, ulaştırmanın her alanında 15 yıldır çığır açıldığını kaydederek, vatandaşların ulaştırmanın tüm alanlarında yapılan projeleri kullandığını söyledi.


Arslan, "Uluslararası taşıma koridorunun tamamlayıcısı olan bütün projeleri tek tek hayata geçiriyoruz. Vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırırken, seyahat konforunu artırırken aynı zamanda ticaretin, ekonominin büyümesi, ülkemizin avantajlı konumundan taşıma koridorlarını tamamlayarak yararlanması adına gecemizi gündüzümüze katıyoruz." diye konuştu.


Asya, Avrupa ve Afrika arasında köprü konumunda olan Türkiye'nin taşıma koridorları anlamında hakkının son 15 yıla kadar verilemediğini anlatan Arslan, son 15 yıldır bu yönde çalışmaların yapıldığını, projelerin hayata geçirildiğini aktardı.


Arslan, bu projeler sayesinde ticaretin önündeki engellerin kaldırıldığını, ham madde veya mamul maddenin hedef pazarlara erişiminin kolaylaştırıldığını söyledi.


Çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini kaydeden Arslan, "Ortaya koyduğumuz hedefler yaptığımız projelerle sınırlı değil. İnşallah bunların çok daha büyüğünü, güzelini ülkemizin kalkınmasına katkı koyacak çok daha büyük projeleri hep birlikte yapıp bitireceğiz." ifadelerini kullandı.


- "Trafiği rahatlatacak"

IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, bir yıl evvel Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açıldığını anımsatarak, köprünün dünya inşaat literatüründeki yerini aldığını söyledi.


Çeçen, "Eşi ve benzeri olmayan mühendislik ve mimarlık açısından bir dünya harikası olan köprünün esas mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızdır. Köprünün güzergahını siz tespit ettiniz. Üzerinde tren yolu olması, 4 gidiş 4 geliş olması gibi talimatları siz verdiniz." dedi.


Kendilerinin de bu talimatlar çerçevesinde hareket ettiklerini dile getiren Çeçen, bu şekilde projeyi hayata geçirdiklerini aktardı.


Çeçen, "Bu yolun açılmasıyla köprüdeki trafiğin, buradan geçen araç sayısının daha da artacağını düşünüyoruz." diye konuştu


- 11 kilometrelik yolda asgari hız 40 kilometre olacak

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi kapsamında yapımı tamamlanan Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolu trafiğe açıldı.


Karayolları Genel Müdürlüğünce yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü dahil) Otoyol Projesi Odayeri-Paşaköy kesimi işi kapsamında yapılan Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolu 11 kilometre uzunluğunda.


Otoyolun bu kesiminde bugünden itibaren trafik akışı sağlanacak. Köprülü kavşaklar, ücret toplama istasyonları gibi belirli yerler ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasak olacak.


Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilen tel çitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasak olacak.


Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesime, yayalar, hayvanlar, motorsuz araçlar, lastik tekerlekli traktörler, iş makineleri ve bisikletliler giremeyecek. Bu kesimde mecburi asgari hız saatte 40 kilometre, azami hız geometrik standartların müsaade ettiği limitlerde olacak.


- Müesseseler levha koymak isterse izin alacak

Karayolunun bu kesiminde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasak kapsamında tutuldu. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde durulabilecek.


Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalara tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde Karayolları Genel Müdürlüğünden ve görevli şirketten izin alınacak.


AA